„ODKRYWAMY TAJEMNICE OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO – śladem ostrowskich jabłuszek”

Data: 18 czerwca, 2019

W piątek 14 czerwca odbyła się Gra Miejska w ramach miejskich uroczystości  15 – lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorem gry była Szkoła Podstawowa nr 5 wraz z harcerzami Ostrowskiego Hufca ZHP. Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Celem gry było uczczenie 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 30-lecia Wyborów Parlamentarnych z czerwca 1989 roku oraz poznanie walorów krajoznawczych, kulturalnych i przyrodniczych Ostrowa Wielkopolskiego. Gra była też okazją do popularyzacji turystyki pieszej jako formy zdrowego i aktywnego wypoczynku oraz zaprezentowania uczniom historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego, kształtowania postaw patriotyzmu, a przede wszystkim międzyszkolnej integracji młodzieży.

Patrole szkół podstawowych z terenu miasta rozpoczęły zabawę na ostrowskim rynku, następnie wyruszyły na punkty, które  zlokalizowane były przy ostrowskich jabłuszkach. Na uczestników czekały tam różnorodne zadania, z którymi należało się zmierzyć: krzyżówki, rebusy, szukanie ciekawostek, budowanie mini elektrowni wiatrowej w Mediatece, czy odwiedzanie ciekawych miejsc, to tylko niektóre z nich. Ciekawostką było szukanie miejsc i instytucji, których budowa bądź modernizacja zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Rywalizacja była bardzo zacięta, a o kolejności na podium zadecydowała dogrywka. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 13, drugie drużyna Szkoły Podstawowej nr 7, a trzecie drużyna Szkoły Podstawowej nr 5. Nagrody i upominki wszystkim uczestnikom wręczył sekretarz miasta Andrzej Baraniak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Dorota Cieśla.

Przepiękną plakietkę pamiątkową Gry Miejskiej zaprojektował uczeń naszej szkoły Mikołaj Zembrzuski z klasy 7b.