O Julianie Tuwimie w Roku Tuwima

Data: 27 listopada, 2013

W dniu 25 listopada 2013 r. klasa IIa wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz mamą jednej z uczennic – Iloną Grzelą – odwiedziły po raz drugi w tym roku szkolnym Filię dla Dzieci Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi. Tym razem powodem naszej wizyty był Julian Tuwim. Ponieważ w roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci, rok ten ogłoszono Rokiem Tuwima. Twórczość tego poety jest dzieciom bliska i znana, dlatego postanowiliśmy uporządkować sobie wiedzę na temat jego życia oraz działalności twórczej.

Jak zwykle kierowniczka biblioteki, a zarazem prowadząca zajęcia – Mariola Grabarczyk – przygotowała dla nas moc atrakcji. Bardzo ciekawa prezentacja przybliżyła nam ciekawostki z życia Juliana Tuwima. Dowiedzieliśmy się na przykład, że mały Julian był bardzo niepokornym dzieckiem i często płatał figle, a przy tym interesował się magią i pirotechniką.

Później wspólnie z panią Mariolą dzieci wyrecytowały wiersz „Abecadło”, za którego znajomość zostały bardzo pochwalone i nagrodzone słodkościami.  W dalszej części zajęć obejrzały nagranie wiersza „Lokomotywa” w interpretacji Piotra Fronczewskiego i ilustrowane obrazkami. Zadaniem dzieci po jego wysłuchaniu było umieszczenie w oknach wagonów sylwetek zwierząt lub przedmiotów, które ciągnęła lokomotywa.

Okazało się, że jednocześnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, na temat którego pani Mariola pokazała nam kolejną prezentację. Jednak najwięcej emocji wywołała możliwość zapoznania się z nowymi pozycjami książkowymi, które zakupiła biblioteka. Wśród ogromu książek każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i z niechęcią rozstawał się z tą ulubioną. Niektóre dzieci postanowiły, że w najbliższym czasie powrócą po nie z rodzicami.