Nowy Rok z Przyrodą

Data: 2 stycznia, 2017

Pierwszego stycznia 2017 r. wzięliśmy po raz drugi udział w spacerze „Nowy Rok z Przyrodą”. Tym razem groblą wzdłuż rzeki Ołobok i zbiornika Piaski-Szczygliczka. Było to już 201. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą.

Nasze obserwacje rozpoczęliśmy od stada mew przebywających na zamarzniętej części zbiornika. Dzięki dwóm lunetom mogliśmy im się dokładnie przyjrzeć. Poza tym pan Paweł Dolata powiedział nam, z jakich krajów pochodzą niektóre z nich. A było to możliwe za sprawą założonych im oraz odczytanych podczas spaceru numerów obrączek.

Dalej na wyspie przyglądaliśmy się czaplom siwym, jedną zaobserwowaliśmy podczas lotu. Poza tym na rzece Ołobok widzieliśmy kaczki krzyżówki. Iga przypomniała wszystkim jak odróżnić samice od samców, natomiast pan Paweł zwrócił uwagę na to, kiedy samce zmieniają szatę z godowej na spoczynkową.

Spacerując przyglądaliśmy się spotkanym po drodze roślinom i drzewom. W ich oznaczaniu pomagały nam panie Janka Bartuzi i Martyna Psikus. Rozpoznać można  było zasuszone dziewanny, tasznika, marunę bezwonną. Pan Paweł opowiedział o znaczeniu trzcinowiska w gospodarce wodnej, a przede wszystkim o roli jaką pełni w oczyszczaniu wody.

Poza tym dzieci próbowały oznaczyć napotykane po drodze drzewa: wierzbę płaczącą, dąb szypułkowy oraz olszę czarną. Obejrzeliśmy z bliska kwiaty męskie – zebrane w kotkowate kwiatostany, i kwiaty żeńskie – zebrane w maleńkie szyszeczki. W ich rozpoznaniu pomogła nam pani Janka.

Wycieczkę zakończyliśmy na mostku przy ulicy Strumykowej, gdzie pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem i resztą spacerowiczów.