NOC W BIBLIOTECE

Data: 5 czerwca, 2017

Detektywistyczną przygodę przeżyli uczniowie klas IV w ramach ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, do której przystąpiła nasza szkoła po raz pierwszy.

Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem Czytanie porusza, a dzięki zakwalifikowania przez głównych organizatorów do udziału i otrzymanym materiałom uczniowie mogli spotkać się bohaterami niezwykle popularnej serii książek Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Noc Bibliotek to wieczorno-nocna ogólnopolska akcja. Jej założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Są też najbardziej dostępnymi nam instytucjami kulturalnymi. Także u nas biblioteka stała się miejscem niezwykłego spotkania z literaturą i ulubionymi bohaterami.

Noc dostarczyła wielu atrakcji przygotowanych przez szkolnych koordynatorów  p. K. Grzegorczyk i p. K. Łukaszewską.

Każdy z uczestników otrzymał zabawną legitymację ze swoim imieniem. Wspólne oglądanie filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” pozwoliło uczniom na udział w quizie, w którym musieli wykazać się (jak na prawdziwych detektywów przystało) spostrzegawczością i dobrą pamięcią do szczegółów. Również czytanie jednej z książek o przygodach młodych detektywów przy świetle latarek okazało się atrakcyjnym urozmaiceniem wieczoru. Jednak największych emocji dostarczyły podchody.

Uczniowie podzieleni na grupy musieli w ciemnych korytarzach szkoły odnaleźć koperty z zagadkami, w rozwiązaniu których  wykazać się trzeba było spostrzegawczością, logicznym myśleniem i umiejętnością kojarzenia faktów oraz sprytem i pomysłowością. Ponadto wskazówki do odnalezienia kolejnych kopert także zaszyfrowane były specjalnymi rebusami. Całości nocy w bibliotece dopełniły kalambury związane z tytułami książek o Lassem i Mai.

Mimo późnej pory i zmęczenia wszystkie zajęcia dostarczyły uczestnikom wielu emocji i radości. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz gadżety związane z akcją.