Niecodzienne spotkanie

Data: 25 kwietnia, 2016

W minioną sobotę, tj. 23 kwietnia br. siedmioosobowe grono Zespołu d/s Integracji wzięło udział we Wrocławiu w auli PWT w spotkaniu autorskim oraz w wykładzie z okazji pierwszego polskiego wydania książki Raun’a Kaufman’a „Autyzm – przełom w podejściu”.

Raun Kaufman jest pierwszym dzieckiem, któremu pomógł Program Son-Rise. Zdiagnozowano u niego bardzo głęboki autyzm, brak posługiwania się mową, brak nawiązywania kontaktu wzrokowego, brak używania jakiejkolwiek formy komunikacji, całkowite zamknięcie w swoim własnym świecie oraz iloraz inteligencji poniżej 30. Całe dni spędzał on godzinami wykonując swoje stereotypowe zachowania takie jak trzepotanie rękami kołysząc się w przód i w tył. Rodzicom Raun’a powiedziano, że jego autyzm to stan dożywotni, trwały i nieuleczalny i że gdy ich syn będzie trochę starszy zostanie zamknięty w zakładzie na resztę swojego życia.

Oni natomiast zrobili coś naprawdę wspaniałego – uwierzyli w swojego syna i spróbowali czegoś nowego – zabrali go do domu i stworzyli swój własny domowy, skoncentrowany na dziecku, przełomowy program terapeutyczny. Nazwali go The Son-Rise Program® (w Polsce jest znany pod potoczną nazwą „Metoda Opcji”). Pracowali z synem przez około trzy i pół roku, po tym czasie Raun zupełnie wyzdrowiał z autyzmu nie przejawiając żadnych, nawet najmniejszych oznak swojego poprzedniego stanu, a jego iloraz inteligencji jest bliski geniuszowi.

Obecnie, Raun, prowadzi zupełnie normalne życie. Ukończył studia na Brown University jednej z 15 najlepszych uczelni w USA, jest międzynarodowym wykładowcą, pisarzem, zarządza światową edukacją w Autism Treatment Center of America (Amerykańskim Centrum Terapii Autyzmu).

Jego rodzice założyli światowe centrum nauczania Programu Son-Rise czyli The Option Institute i The Autism Treatment Center of America. Razem z wysoko wykwalifikowanymi terapeutami-nauczycielami udowadniają w nim, że autyzm nie musi być wyrokiem dożywocia. Pokazują tysiącom rodziców i profesjonalistów z całego świata jak pomóc dzieciom osiągać rzeczy, które inni uznawali za nieosiągalne.

Sobotnie spotkanie z Raun’em Kaufman’em było niecodzienną chwilą, budząca entuzjazm i wiarę w sens własnych poczynań. Na koniec spotkania gość podpisywał swoje książki zamieniając z każdym kilka słów, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o swoich słuchaczach.