Niech nasza pieśń sławi Mieszka – Piknik Archeologiczny

Data: 4 maja, 2016

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 50. rocznicy nadania szkole imienia Mieszka I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim realizowała projekt edukacyjny pod nazwą „Niech nasza pieśń sławi Mieszka…”. Zaplanowane zadania były prowadzone od września 2015 r. do kwietnia 2016 r.

Pierwszym krokiem projektu, było przygotowanie plakatów pt.: „W czasach Mieszka I”. Zadanie to było skierowane do wszystkich uczniów. Ukończone prace zostały wykorzystane jako element wystroju sali podczas ślubowania klas pierwszych.

W tym samym miesiącu odbyła się wycieczka dla chętnych uczniów klas piątych. Celem wyjazdu był XXI Festyn Archeologiczny w Biskupinie – pod hasłem „Smaki w przeszłości”. Oprócz stałej wystawy, uczniowie mieli możliwość dosłownego zasmakowania w kuchni naszych przodków. Od informacji na temat żywienia w epoce kamienia i neolitu, po jedzenie kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza – wszystko to mogli zobaczyć uczniowie w ciepły wrześniowy dzień. Oprócz wystaw i plansz informacyjnych, do dyspozycji zwiedzających byli pracownicy, którzy przygotowywali posiłki z epoki. Każdy mógł spróbować tego, co jedzono w dawnych czasach. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy i inscenizacje: walki wojów, koncerty, warsztaty tańców średniowiecznych. Zwiedzający mieli możliwość poczuć na własnej skórze klimat początków naszej cywilizacji.

  1. października 2016 r. odbył się Dzień Patrona Szkoły. Tradycyjnie w tym dniu nowi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zostają oficjalnie przyjęci do grona uczniowskiego poprzez uroczyste pasowanie. Po ślubowaniu, uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie obejrzeli fragmenty filmu „Stara baśń”. Po projekcji miał miejsce quiz wiedzy o patronie szkoły, a następnie uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające Mieszka I. Klasy drugie i trzecie obejrzały przedstawienie pt.: „Niech nasza pieśń sławi Mieszka…” przygotowane przez uczniów klas IIe i IIIa.

W listopadzie został zrealizowany średniowieczny wieczór przy świecach. Rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział w niezwykle klimatycznym wydarzeniu. W przystrojonej na wzór średniowieczny sali, odbyło się przedstawienie dotyczące Chrztu Polski. Uczniowie ubrani w stroje z epoki, w półmroku, przybliżali zgromadzonym gościom wydarzenia sprzed roku 966. Nie zabrakło odczytów kronik, a także ciekawych faktów, dotyczących chrystianizacji Polski. Oprócz pokarmu dla duszy, pojawiło się także coś dla ciała. Poczęstunek w postaci pajd wiejskiego chleba ze smalcem cieszył się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo podbudował on wspaniały, swojski klimat przedsięwzięcia.

Uczniowie SP5 poznawali średniowiecze nie tylko od strony wiary, ale także zabaw. „Bal za czasów Mieszka I” – skierowany dla klas I-III oraz IV-VI, przyciągnął wielu zainteresowanych. Konwencja dyskoteki wymagała od uczniów nie lada kreatywności. Korytarze zapełniły się rycerzami w lśniących zbrojach i księżniczkami odzianymi w zwiewne szaty. Zabawa była przednia, a czas szybko minął.

W ramach projektu, odbył się w kwietniu wyjazd do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolnego w Szreniawie. 15-16. kwietnia 2016 roku odbywał się tam Festyn Historyczny, przebiegający pod patronatem honorowym Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, „Od Mieszka I, do…”. Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zostało także zainicjowane podpisanie porozumienia pomiędzy szkołami wszystkich typów, które łączy wspólna postać patrona – pierwszego historycznego władcy Polski – Księcia Mieszka I. Celem porozumienia jest współpraca szkół w zakresie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w pokazach, wystawach, zabawach i inscenizacjach na terenie całego muzeum. Oprócz ekspozycji stałej, która przybliżała historię rolnictwa, ciekawym elementem była także wystawa pt. „Święty Izydor wołkami orze…”.

Podsumowaniem całorocznego projektu był piknik archeologiczny, który odbył się 28. kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Wielkopolski.

 Na terenie szkoły powstała prawdziwa wioska z czasów Mieszka I. Przygotowane  stoiska-kramy były tematycznie związane z piknikiem:

  • „Co Mieszko w kotle warzył” (średniowieczne jadło, napoje, poczęstunek),
  • „U kata” – (średniowieczne tortury i kary, wystawa),
  • „Wikliniarstwo- niełatwa sztuka” (wystawa prac z wikliny, pokaz wyplatania),
  • „Niewieścia praca – na tamborku” (pokaz i wystawa haftu, średniowiecznych ozdób noszonych przez kobiety i mężczyzn, sakiewki, rzemienie, wisiorki, nakrycia głowy),
  • „W garncarskim kramie” (wystawa prac z gliny, przedmioty codziennego użytku, pokaz wyrobu glinianych naczyń),
  • „U bakałarza” – (zajęcia z kaligrafii, miniatury, inicjały, średniowieczne piśmiennictwo, oprawa ksiąg, przedmioty używane w średniowieczu (kałamarze, gęsie pióra, atrament),
  • „Średniowieczne rozrywki” (szachy, warcaby, gra w kości –wykonanie z masy solnej, pokaz gier),
  • „Gry i zabawy plebejskie” – (rzuty do celu, skoki w workach, przeciąganie liny, gry zręcznościowe itp.).

Wystrój kramów oraz stroje uczestników były utrzymane w klimacie średniowiecznym. Część specjalną – przedstawienie pt.: „Czasy Mieszka I” przygotowało zaprzyjaźnione ze szkołą Bractwo Rycerskie Kerin. Oprócz wystaw i pokazów miały miejsce także występy artystyczne uczniów naszej szkoły, chóru Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim oraz Zespołu Muzyki Dawnej “Alla Semibreve” z Kalisza.

 Zostały także rozstrzygnięte konkursy szkolne i międzyszkolne towarzyszące realizowanemu projektowi. Nie zabrakło miejsca na wystawy filatelistyczne Poczty Polskiej oraz Mariana Szczygła – pokaz Historii Oręża Polskiego. Ciekawym wydarzeniem była także prezentacja okolicznościowego znaczka wydanego przez placówkę i Pocztę Polską z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 50. rocznica nadania szkole imienia Mieszka I.

Placówka otrzymała wiele podziękowań i gratulacji, m.in. od Pana Tomasza Ławniczaka Posła na Sejm RP, Pana Łukasza Mikołajczyka Senatora RP.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: wicewojewoda wielkopolski Pani Marlena Maląg, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Ewa Matecka, radni miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz powiatu, ksiądz kanonik Dominik Wodniczak, wicestarosta Roman Pacholczyk, Aleksander Ziobro Dyrektor Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Dariusz Dębicki Naczelnik Wydziału Edukacji i Sporu, Andrzej Leraczyk Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, dyrektorzy ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów, ostrowskie media, rodzice uczniów placówki i mieszkańcy Osiedla nr 3 Krępa.