„Nie tylko w antrejce… W dawnym ostrowskim domu”

Data: 25 maja, 2015

Taki tytuł przyświeca obecnej wystawie w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, na którą w piątek 22 maja wybrali się uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz Emilią Cieszyńską – mamą Julki i Dawida. Z ekspozycją zapoznała nas kustosz Muzeum – Barbara Jarosz.

Wystawa  ukazuje, jak żyli i czym się zajmowali na co dzień mieszkańcy w przedwojennym Ostrowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od „antrejki”, czyli przedpokoju, gdzie dzieci obejrzały: kapelusz, torebki, prawidła do butów, parasol, ebonitowy telefon. Zwróciły również uwagę na zawieszoną na ścianie kropielniczkę. Następnie obejrzały sypialnię, a w niej m.in. dwa łóżka, umywalnię, nocne stoliki, piecyk naftowy, termofor, kołyskę i wózek dziecięcy.

Kolejnym elementem wystawy była tak zwana „kuchnia babuni”, a w niej typowe na tamten czas meble, przybory kuchenne oraz elementy dekoracji. Tuż obok kuchni znajdowała się „skrytka”, a w niej różnorodne butelki, poloniki, kierzynka do masła, „hebelek”, czyli szatkownica do kapusty, ostrzałka do noży oraz wiele innych narzędzi potrzebnych gospodyni domu.

Ostatnim elementem ekspozycji była pralnia. Dzieci mogły spróbować „prania na sucho” na tarce oraz maglowania.

Wystawa powyższa wywołała wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, wzbudziła zainteresowanie historią naszego miasta oraz była przypomnieniem wcześniejszych spotkań  „W antrejce na ryczce stoją pyrki w tytce” oraz „Kuchnia babuni”.