Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej

Data: 18 kwietnia, 2014

Dnia 14 kwietnia 2014 roku klasę 2a odwiedził Michał Śniady – ratownik medyczny. Ponieważ okres wiosenno-letni sprzyja różnym wypadkom oraz kolizjom, postanowiliśmy w sposób praktyczny zdobyć wiedzę oraz umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy.

Pan Michał w bardzo przystępny sposób zapoznał dzieci z anatomią człowieka oraz jego najważniejszymi narządami. Następnie omówił kolejne kroki związane z udzielaniem pomocy – co zrobić, gdy osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, a jak postąpić w przypadku, gdy u poszkodowanego nie wyczuwa się oddechu. Dzieci przećwiczyły na fantomie masaż serca, natomiast na koleżance lub koledze z klasy – pozycję boczną bezpieczną. Poza tym przypomniały sobie numery alarmowe oraz wyjaśniły, dlaczego bez potrzeby nie możemy na nie wydzwaniać. Myślę, że po tej lekcji dzieci i ich najbliżsi mogą czuć się bezpieczniej.