Narodowy Dzień Czytania w Piątce.

Data: 9 września, 2014

6 września 2014 r. ogłoszony został przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowym Dniem Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa Nr 5 i 8 września w poniedziałkowe przedpołudnie, zorganizowała happening czytelniczy – Sienkiewicza czytali nauczyciele i uczniowie. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mogli posłuchać fragmentu z książki „W pustyni i w puszczy” – Spotkanie ze słoniem. Natomiast uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych słuchali noweli Janko Muzykant. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi uczniów szkoły na potęgę dzieł wybitnego pisarza. W bibliotece szkolnej uczniowie klas trzecich  słuchali ciekawych wiadomości  z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Duże skupienie i zainteresowanie podczas słuchania czytanych dzieł oraz duża liczba wypożyczonych książek przez uczniów szkoły świadczą o tym, że akcja spełniła swoje zadanie.