Narodowe Święto Niepodległości

Data: 9 listopada, 2013

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska.

Józef Piłsudski

 

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu. W tym roku obchodzimy 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Właśnie z tej okazji, w piątek 8 listopada, klasa VI a przygotowała wzruszającą i pełną patriotyzmu lekcję historii. W montażu słowno – muzycznym młodzi aktorzy oddali cześć tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Uroczystość z udziałem dyrekcji szkoły i pocztu sztandarowego rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Odświętnie ubrani uczniowie, z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami, mieli okazję przypomnieć sobie ważne wydarzenia z okresu Polski pod zaborami. Ciekawa narracja przeniosła wszystkich w odległe czasy. W programie znalazły się teksty ukazujące trudną drogę Polaków do upragnionej wolności, pieśni żołnierskie, utwory patriotyczne i kompozycje, które stały się symbolami naszej tożsamości narodowej. Nie zabrakło „Katechizmu polskiego dziecka” w gościnnym wykonaniu uczniów z klasy II a, natomiast słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” pozwoliły na chwilę refleksji.

Taka lekcja historii z pewnością na długo zagości w pamięci uczniów. Treści wynikające z apelu uświadomiły wszystkim, jak wielką wartością jest wolna i niepodległa Polska.