„Na czym grywali wiejscy muzykanci?”

Data: 28 stycznia, 2014

Pod takim tematem odbyła się lekcja w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w której  wzięło udział 21 uczniów z klasy II a wraz z wychowawczynią oraz mamą jednej z uczennic – Justyną Karpowicz .

Zajęcie odbyło się w nowootwartej sali multimedialnej.

Podczas lekcji uczniowie poznali podstawowe instrumenty ludowe m.in.: basy, dudy, skrzypce, siesieńki (instrument pasterski wykonany z pęcherza bawołu), łuk muzyczny, piszczałki, czyli najstarsze instrumenty w dziejach ludzkości, bęben osznurowany oraz skrzypce „podwiązane”. Dzięki tablicy multimedialnej poznali budowę oraz zasady działania niektórych z nich, a także usłyszeli dźwięki, jakie wydają. Pani Kasia Bielawska zaśpiewała nam piosenkę o Dudziarzu i jego dudach, która dzieciom bardzo przypadła do gustu. Na koniec dziewczynki miały okazję przymierzyć chusty, które stanowiły jeden z elementów stroju ludowego oraz obejrzeć korale wykonane ze szkieletów koralowców.

Po części muzycznej zajęcia nastąpiła część plastyczna, podczas której uczniowie wykonywali rysunki przedstawiające poznane instrumenty ludowe, kapele ludowe oraz dziewczęta w strojach ludowych.

Po wyjściu z muzeum czekała nas bardzo miła niespodzianka. Spotkaliśmy ekipę Milki, która obdarowała każdego ucznia naszej klasy „milkowym” balonem oraz przepyszną mleczną czekoladą. Niektórzy uczniowie nie mogli się powstrzymać i smakowali ją już w drodze do szkoły.