Motyle cytrynki

Data: 24 maja, 2020

Klasa 2a już drugi rok z rzędu prowadzi ciekawy projekt przyrodniczy – obserwacje rozwoju poczwarek latolistka cytrynka i ich przemiany w dorosłe motyle. W ubiegłym roku hodowaliśmy je w klasie, w tym roku warunki mamy zupełnie inne, dlatego hodowle prowadzą chętni uczniowie w swoich domach. Wszystko to w obu latach za sprawą doświadczonej hodowczyni motyli – pani Elżbiety Dominiczak z Ostrowa. Pani Elżbieta najpierw zbierała jajeczka motyli z roślin, a następnie hodowała gąsienice (larwy), które wykluwają się z tych jajek. Wymagało to dokarmiania “żarłocznych” gąsienic świeżymi roślinami, np. pokrzywą. Kolejnym stadium rozwoju motyla jest poczwarka – ona jest już zawinięta w kokon, nie rusza się i nie żeruje, nie wymaga więc opieki. Takie właśnie poczwarki otrzymało do swych domów wszystkich trzynaścioro chętnych uczniów klasy 2a i wychowawczyni. Wymagają one jednak uwagi, bo wewnątrz kokonu rozwija się dorosły motyl, więc trzeba zauważyć moment zmiany poczwarki w dojrzałą postać motyla, by szybko uwolnić go do środowiska. To finał hodowli – najbardziej emocjonujący dla opiekuna poczwarek. Za około tydzień będziemy mogli obserwować wychodzenie z kokonów motyli, a potem wypuścić na wolność motyle: żółte samczyki i żółtobiałe samiczki. 🙂 Wyloty notowane będą przez uczniów na specjalnej karcie obserwacji.