MISTRZOWSKIE DYKTANDO

Data: 12 kwietnia, 2015

MISTRZOWSKIE DYKTANDO dla klas IV – VI

pod patronatem

Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek i Rady Języka Polskiego w Warszawie

W miniony piątek w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I przeprowadzono trzeci i ostatni etap XVII edycji Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VI. Uczestników przywitała pani Dorota Cieśla, dyrektor szkoły, a o szczegółach regulaminu przypomniała pani Anna Galant, przewodnicząca komisji konkursowych.

13 finalistów z 11 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu ostrowskiego pisało tekst dyktanda pt. Świąteczny jadłospis Honoratki. W finale znalazły się także uczennice naszej szkoły – Julia Skrzypczak z klasy IVa oraz Joanna Skoczylas z klasy VId, które zmagały się z ortograficznymi i interpunkcyjnymi pułapkami ukrytymi w tekście o Honoratce, która dzierżyła w dłoniach wytrzepane puchowe chodniki zdobione w esy-floresy i dumnie spoglądała na odkurzone mahoniowe etażerki z miniszufladkami wypełnionymi różnorodnymi drobiażdżkami (…)

Dyktando ułożyła pani Maria Libera, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie. Tekst, podobnie jak wszystkie zadania konkursowe, recenzował prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie. Prace finałowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Galant, Maria Libera, Lidia Stodolska – Barbara Gajda. Mistrza Ortografii 2015 w kategorii uczniów szkół podstawowych poznamy w czerwcu podczas uroczystego podsumowania konkursu.