MISTRZ ORTOGRAFII – dyktando dla klas IV-VI

Data: 7 lutego, 2019

MISTRZ ORTOGRAFII
XXI edycja Konkursu Ortograficznego
dla uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych
Dyktando ortograficzne (etap szkolny)
7 lutego 2019
Wakacyjne plany

Zima jeszcze trwała w najlepsze, kiedy Grzegorz postanowił przejrzeć wakacyjne oferty first minute. Udał się do jednego z biur podróży w Galerii Ostrovia, gdzie otrzymał kilka katalogów oferujących najpiękniejsze hotele w różnych zakątkach świata.
Po powrocie do domu zrobił sobie gorącą herbatę z hibiskusem i jeżyną i zabrał się do przejrzenia najciekawszych ofert. Skupił się głównie na egzotycznych krajach Afryki. Szczególnie interesowała go niezwykła przyroda Kenii. Spodobała mu się oferta biura, w której zaplanowano wyjazd do jednego z afrykańskich parków narodowych. Oczami wyobraźni widział już szaroniebieską taflę jeziora i przelatujące nad nią różowe flamingi. Kusząca była także propozycja safari. Możliwość ujrzenia na żywo antylop, guźców, pawianów, żyraf, nosorożców i takich drapieżników, jak gepardy, lwy i hieny w ich naturalnym środowisku, wydała się mu bardzo ekscytująca. Chętnie poznałby także obyczaje Afrykanów i zwiedził stolicę Kenii.
Z kolei sięgnął po katalog z krajami azjatyckimi. Tajlandia prezentowała się równie ciekawie, a może jeszcze bardziej. Oferowała rajskie plaże, bujną roślinność, mnóstwo buddyjskich świątyń, które można zwiedzać, oraz zachęcała do poznania egzotycznej kultury i niezwykłych smaków dalekiej Azji. Koniecznie trzeba zwiedzić hałaśliwy Bangkok. Przechadzka po jego zatłoczonych ulicach, próbowanie dań kuchni tajskiej, podziwianie drapaczy chmur i pięciogwiazdkowych hoteli, dostarczy z pewnością wielu wrażeń.
Minęło kilka godzin, a Grzegorz nie mógł się zdecydować, którą zagraniczną ofertę wybrać. Pomyślał: „Jak tak dalej pójdzie, to znów pojadę do Sandomierza lub Kazimierza Dolnego, tam też jest pięknie”.

Tekst opracowała mgr Ewa Wasielewska na podstawie Wielkiego słownika ortograficznego pod redakcją Edwarda Polańskiego , PWN, Warszawa 2007.