MISTRZ ORTOGRAFII – dyktando dla klas II i III

Data: 31 stycznia, 2018

MISTRZ ORTOGRAFII

XX edycja Konkursu Ortograficznego

dla uczniów klas II i III szkół podstawowych

( etap szkolny)

Filiżanka

         Pewnego dnia  w kuchni na stole pojawiła się piękna porcelanowa filiżanka. Stała dumnie na spodku. Wyglądała cudownie. Była smukła i delikatna, zdobiły ją kunsztowne wzory: można było dojrzeć chabry, żonkile i hiacynty wyłaniające się z jasnozielonej trawki. Na obwódce złocił się delikatny łańcuszek. Jej malutkie uszko zachęcało do podniesienia filiżanki w górę. Nasze cacuszko dzięki oryginalnym ornamentom przykuwało wzrok wszystkich wchodzących do kuchni. Można by rzec naczynko niczym dzieło sztuki. Być może kawka lub herbatka w naszej filiżance byłaby najznakomitsza w smaku, ale niestety kot Horacy niechcący zrzucił ją ze stołu. Biedactwo rozsypało się na tysiąc  drobniutkich kawałków. Po  filiżance  zostało tylko wspomnienie.

 

Tekst opracowały mgr Ewa Twardowska i Magdalena Świtoń -Suska na podstawie Wielkiego słownika ortograficznego pod redakcją Edwarda Polańskiego , PWN, Warszawa 2007.