Międzynarodowe spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Atenach „Healthy Minds of Europe”

Data: 19 czerwca, 2017

W czerwcu grupa uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu programu Erasmus + w Atenach. Było to już trzecie spotkanie  po odbytym  w Polsce (listopad 2016 ) i Włoszech (marzec 2017 ). Grupa uczniów i nauczycieli z sześciu współpracujących szkół (Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Cypr, Chorwacja, Polska) uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez partnerów projektu , uczniowie poznali zasady panujące w greckiej szkole, brali udział w warsztatach zdrowej szkoły oraz spotkaniu z dietetykiem i trenerem personalnym, ćwiczyli swoją sprawność fizyczną w zawodach sportowych, uczyli się tradycyjnych greckich tańców, polscy nauczyciele prowadzili zajęcia promujące Polskę oraz polskie potrawy połączone z degustacją m.in. kiszonej kapusty i ogórków, tradycyjnych polskich wędlin i słodkości, krówek, ptasiego mleczka czy sękacza.  Greccy gospodarze zorganizowali  swoistą podróż do przeszłości  pokazując  ważne historycznie i kulturowo miejsca (ateńską  agorę, Akropol, Partenon ze świątynią Ateny,  Nauplion- pierwszą stolica Grecji,  Epidauros – jeden z najstarszych starożytnych teatrów, Mykeny- starożytne miasto, świątynię Posejdona na Sunionie oraz  Korynt). Ważnym punktem była wizyta w greckim parlamencie oraz w Muzeum Akropolu. Ta podróż  zaowocowała wieloma nowymi umiejętnościami, ugruntowaniem  zdrowych nawyków żywieniowych, poznaniem historii, obyczajów i współczesności Grecji, uczniowie nawiązali nowe przyjaźnie i ze łzami w oczach wracali do Polski.