Międzynarodowe Seminarium Kontaktowe dla nauczycieli w Armenii

Data: 19 czerwca, 2014

Nauczyciel historii i języka polskiego Agnieszka Organista ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim,  wzięła udział w Międzynarodowym Seminarium Kontaktowym dla nauczycieli, które odbyło się  przepięknej, malowniczej miejscowości Aghveran w Armenii. Uczestniczyli w nim nauczyciele z Włoch, Malty, Francji, Cypru, Armenii oraz Polski. Celem seminarium było zapoznanie nauczycieli z programem eTwinning, jego narzędziami oraz przede wszystkim stworzenie grup zadaniowych, które rozpoczną pracę przy wspólnym projekcie.

Niezwykle przyjazna atmosfera, przesympatyczni ludzie i malownicze otoczenie, to tylko niektóre aspekty, dzięki którym każdy  mógł poczuć się wyjątkowo dobrze. Przedstawiciele poszczególnych państw, nauczyciele mający już doświadczenie w programie eTwinning dzielili się doświadczeniami, pokazywali efekty pracy oraz zachęcali do aktywnego udziału w projektach. Przykłady dobrej praktyki przedstawiali nauczyciele z Malty, Włoch, Armenii oraz Polski.  Był także czas na poznanie historii oraz kultury ormiańskiej. Zorganizowano bowiem wyjazd do XI w. klasztoru założonego przez księcia Pahlavuni, usytuowanego około 60 km od Erywania. Miejsce to było religijnym i edukacyjnym centrum ówczesnej Armenii oraz nad największe jezior- Sevan Lake, gdzie usytuowany jest klasztor, którego początki sięgają aż IV wieku.

Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną nauczyciele podzieleni na mniejsze grupy tworzyli od podstaw nowy, międzynarodowy projekt pt: „Happy Puppet traveller”. który już od września będzie realizowany w SP 5 wspólnie ze szkołą z Francji, Cypru oraz Armenii.

Wierzymy, że nasza współpraca będzie owocna, że nawiązane kontakty zaowocują wieloletnią współpracą, zarówno nauczycieli, jak i dzieci, że  zbliży nasze szkoły, a w przyszłości zaowocuje kolejnym nowym projektem w ramach programu eTwinning.

Seminarium kontaktowe w Armenii ukazało  nowe możliwości współpracy międzynarodowej, tworzenie nowych projektów, nawiązywanie cennych kontaktów.  Zdobyte tam umiejętności i doświadczenia będą promowane i upowszechniane nie tylko w szkole, ale także w środowisku.