Międzygalaktyczna podróż z GROSIKIEM

Data: 18 czerwca, 2013

W bieżącym roku szkolnym klasy drugie przystąpiły do kolejnej edycji  projektu ,,Od grosika do złotówki”. Program ma na celu: ukształtowanie u dzieci umiejętności z zakresu gospodarowania pieniędzmi, m.in. ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy też oszczędzaniu, umożliwienie uczniom poznawania świata finansów osobistych, wspomaganie ich samodzielności uczenia się, inspirowanie dzieci do realizowania własnych pomysłów, rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej edukacji.

Treści edukacyjne zawarte są w 10 modułach realizowanych w ciągu całego roku kalendarzowego. Zajęcia mają formę podróży międzyplanetarnej, w trakcie której nauczyciel realizuje poszczególne bloki tematyczne. Wraz z uczniami odwiedza planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Złotówka. Następnie wraz z dziećmi przygotowuje Grosikową majówkę, planuje Grosikowe wakacje, słucha Grosikowych wspomnień, analizuje Grosikowe oszczędzanie i organizuje Grosikowe wędrówki.

Oto relacja naszych drugoklasistów z tej fantastycznej podróży:

Cześć to my klasy drugie!

W miesiącu styczniu zaczynamy międzygalaktyczną podróż. Po zapoznaniu się z listem od Grosika startujemy na planetę Grosik. Bawiąc się poznamy co to monety i banknoty. Nauczymy się prawidłowo liczyć pieniądze. Dowiemy się co to jest awers i rewers monety, nominał oraz bilon. Wyjaśnimy sobie pojęcie mennicy. Opowiemy w domu o swojej podróży na planetę Grosik, a także porozmawiamy z rodzicami o tym, jak ważne są pieniądze w życiu rodziny.

PLANETA PORTFELIK

Z dużą radością oznajmiamy, ze w lutym opuściliśmy planetę Grosik i wylądowaliśmy na planecie Portfelik. Na niej zapoznaliśmy się ze sposobami zarabiania pieniędzy na drobne wydatki, poznaliśmy wygląd i zastosowanie karty płatniczej i kredytowej. Dokonaliśmy umiejętności liczenia pieniędzy oraz doceniliśmy wartość i potrzebę pracy. Spotkała nas też miła niespodzianka. Na tę planetę przybyła Pani Marlena, która opowiadała nam o wartościach swojej pracy. Zaproponowała nam abyśmy z zakupów brali paragony. Dzięki tym paragonom sprawniej będziemy kontrolować nasze bieżące wydatki. Otrzymaliśmy również wspaniałe notesy, długopisy oraz kalendarze. Łatwiej nam i naszym rodzicom będzie prowadzić budżet domowy. Do zobaczenia na następnej planecie.

UCZYMY SIĘ PRZECHOWYWAĆ OSZCZĘDNOŚCI

W marcu uczniowie odbyli podróż po planecie Skarbonka. Wprowadziła ona dzieci w tematykę oszczędzania – gromadzenia nie tylko pieniędzy, ale też oszczędzania środowiska przyrodniczego, przedmiotów codziennego użytku, własnego zdrowia, czasu własnego i innych.  Podróżnicy ustalili w jaki sposób można przechowywać pieniądze.

W KWIETNIU STARTUJEMY NA PLANETE ZABAWKA

W ciągu czwartego miesiąca naszej galaktycznej podróży poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat reklamy i jej wpływu na decyzje dotyczące zakupów. Uczyliśmy się, w jaki sposób „nie dać się reklamie”. Omówiliśmy rady na udane i racjonalne  zakupy, poznaliśmy sposoby wyboru najlepszego produktu.  Na zakończenie pobytu na planecie  Zabawka wykonaliśmy „Klasową mapę dobrych zakupów”.

Cześć to znów my klasy drugie!

To już maj! Wyruszamy na dalszą wyprawę z Grosikiem. Podczas Grosikowej majówki, dowiemy się skąd się biorą śmieci? Poznamy zasady segregacji odpadów, co to recykling, wykonamy prace przestrzenne z różnorodnych odpadów “z niczego coś”. Pobawimy się w układanie rymowanek o tematyce ekologicznej. Porozmawiamy z rodzicami o tym , jak możemy ponownie wykorzystywać domowe odpady.