“Marsz po zdrowie” – dzień pustej klasy

Data: 14 czerwca, 2016

6 czerwca był wyjątkowym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Dlaczego? Ponieważ w całej szkole były puste klasy. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami oraz dyrekcją wyruszyli na coroczny „Marsz po zdrowie”.

Dzień przywitał nas pięknym słońcem i pełni zapału wyruszyliśmy z różnych rejonów naszego miasta, zespoły klasowe zamieniły się w drużyny składające się z najlepszych małych odkrywców. Przygotowani byliśmy pierwszorzędnie – plecaki, kompasy, odpowiednie nakrycia głowy. Wszystko to sprawiło, że nawet największe przeciwności losu nie były w stanie zepsuć przygody, na którą przygotowali się nasi uczniowie. Cel był konkretny – dotrzeć do Stanicy Harcerskiej przy zalewie Piaski-Szczygliczka. Jednym z najważniejszych zadań było prawidłowe wykorzystanie mapy, na której wyznaczona była trasa marszu. Po drodze uczniowie mogli poznać historię ciekawych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego. Mieli także okazję przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, a następnie wykorzystać te umiejętności w praktyce. Obcowanie z przyrodą,  obserwacja zwierząt i zjawisk przyrodniczych była niezwykła okazją do utrwalenia wiadomości poznanych w ławce szkolnej. Niezwykłą zabawą okazał się też geocaching. Po około dwugodzinnym marszu wszyscy szczęśliwie dotarli do Stanicy „Zielona Polana”, tam czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców – pyszne ciasta i ciasteczka.

Rozpoczęliśmy wspólne piknikowanie połączone z festynem z okazji Dnia Dziecka. Występy naszych uczniów, zajęcia sportowe, malowanie twarzy, ogromne bańki mydlane, zajęcia plastyczne, to tylko niektóre z atrakcji przygotowane dla uczniów. Cały dzień minął nam tak szybko, jak żaden inny spędzony w szkole. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

W roku 2012 w Wielkiej Brytanii powstał pomysł organizowania tzw. „Dnia Pustej Klasy”. W Polsce dzień ten jest propagowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, a ostrowski „Marsz po zdrowie” organizowany w Piątce od roku 2010 wspaniale wpisuje się w obchody tego dnia.

Dziękujemy wszystkim rodzicom a także firmie „Zielona Owca” za pomoc w organizacji „Marszu po zdrowie”.