MALI DETEKTYWI

Data: 6 października, 2015

W środę 6.10 klasa Ib z paniami Lucyną Łukomską i Małgorzatą Monetą-Molską wybrała się na wycieczkę do Parku Miejskiego im. Jana Jerzego Przebendowskiego w Ostrowie, aby zaobserwować zmiany jakie zachodzą w przyrodzie jesienią.

W parku uczniowie zamienili się w „małych detektywów” i z pomocą pana Pawła T. Dolaty – przyrodnika z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, poszukiwali ciekawostek przyrodniczych. Pan Paweł opowiedział o drzewach występujących w Parku Miejskim, takich jak: klon, platan, kasztanowiec, topola, jesion, robinia akacjowa, olsza i wiele innych.  Pokazał jak po kształcie, wielkości drzewa, jego liściach, wyglądzie kory, można je rozpoznać oraz jak patrzeć na przyrodę, aby odkryć jej tajemnice. Z ptaków obserwowaliśmy kaczki krzyżówki (tu przewodnika zaskoczyła umiejętność rozpoznawania ich płci przez niektórych uczniów), kawki i gołębie miejskie. Podczas tej wycieczki każdy uczeń przekonał się, że park to ciekawe miejsce. Można tu wiele zobaczyć i wiele się nauczyć, szczególnie, gdy ma się szeroko otwarte oczy i uszy. Na zakończenie wycieczki „mali detektywi” poszukali darów jesieni, wśród których najpiękniejsze były kolorowe liście.