Magiczny świat sztuki meksykańskiej

Data: 9 listopada, 2014

Pod takim tytułem odbyła się kolejna wystawa w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którą odwiedzili uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz mamą uczniów – Julki i Dawida – Emilią Cieszyńską. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych dr Stanisława Kasprzyka.

Wystawa oczarowała nas różnorodnością i intensywnością kolorów oraz intrygującą tematyką rzemiosła artystycznego meksykańskich Indian. Kolekcję tworzą przykłady ich tradycyjnego ubioru, haftowane bieżniki, torebki. Zachwyciły nas przepiękne zwierzęta  zwane animalitos – jedne wykonane z gliny i pomalowane określoną gamą kolorów, inne wytworzone z drewna i malowane zaskakującymi barwami oraz zwierzęta szyte ręcznie z kolorowej wełny.

Wśród eksponatów były również takie, które nawiązują do meksykańskich obrzędów związanych z listopadowymi uroczystościami ku czci zmarłych – wizerunki i postacie szkieletów, postać  kobiety o twarzy szkieletu ubranej w elegancki strój – La Calavera Catrina czy pięknie i kolorowo zdobione krzyże.

Oglądaliśmy tez prace malarskie meksykańskich artystów, które przedstawiają scenki z życia codziennego ludności indiańskiej.

W kolejnej części naszego spotkania w Muzeum, odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci. Uczniowie techniką „papier-mâché”, inspirując się sztuką meksykańską, wykonali interesujące prace przedstawiające animalitos lub La Calaverę Catrinę. Gdy tylko masa papierowa wyschnie pomalują je farbami według własnych pomysłów.