Lekcja muzealna „Grafika niejedno ma imię”

Data: 21 września, 2016

W środę 21 września uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz babcią jednej z uczennic – panią Barbarą Stenderą, po raz kolejny odwiedziły Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem naszej wizyty był udział w lekcji muzealnej pod tytułem „Grafika niejedno ma imię” oraz zapoznanie się z wystawą z 16. Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Pracownik muzeum pani Jagoda Kosadko zapoznała dzieci z różnorodnością technik graficznych oraz krótko ze specyfiką każdej z nich. Omówiła między innymi na czym polega monotypia, kolografia, linoryt, ekslibris, stemplowanie. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Wykonywały prace techniką styropianodruku. Matrycę w tym przypadku stanowiła płytka styropianu, w której – ryjąc za pomocą ołówka – wykonywały rysunek, następnie pokrywały go farbą temperową. Ostatnim etapem było odbicie wykonanej pracy na kartce papieru.  Wykonane grafiki budziły u dzieci wiele radość i zachwytu.

Na koniec naszego pobytu każdy uczeń mógł dokładnie zapoznać się z aktualną wystawą, pochodząca z 16. Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu.