Konkurs Mistrz Ortografii i Mistrz Poprawności Językowej

Data: 25 marca, 2024

Konkurs Mistrz Ortografii i Mistrz Poprawności Językowej

dla uczniów szkół podstawowych

powiatu ostrowskiego

          Etap szkolny 25 marca 2024 

Dyktando dla uczniów klas II – III szkół podstawowych

Witaj wiosno!

Wiosna jest moją wymarzoną porą roku. Słońce jeszcze nie smaży, jak w letnie dni, lecz niestrudzenie i ostrożnie ogrzewa ziemię. O poranku zdarzają się przymrozki, ale popołudnia są już cieplejsze. W przydomowych ogródkach pojawiły się wczesnowiosenne kwiaty: śnieżnobiałe przebiśniegi, różnobarwne krokusy, żółte żonkile i różowe hiacynty. Naprzeciw grządek, wśród świeżej i jasnozielonej trawy stokrotki nieśmiało wychyliły białe główki. Obudziły się pszczoły i trzmiele, które czyhają na każdą okazję, aby zebrać nektar z kwiatów. Wśród pól słychać śpiew skowronków, wysoko na niebie szybują jaskółki, kukułki skaczą z krzaczka na krzaczek. Na łąkach można spotkać żurawie. Z afrykańskiej podróży do gniazd powróciły bociany. W lasach rozśpiewane ptaki zapraszają nas na niepowtarzalny koncert.

Czuję, że wiosna jest wokół nas i we mnie!

 

Dyktando opracowała Anna Karpińska na podstawie Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji pod redakcją Edwarda Polańskiego, Warszawa 2019.