Konferencja naukowa podsumowująca “Tydzień Zdrowia w Piątce”

Data: 26 kwietnia, 2016

W sobotę 23 kwietnia konferencją z udziałem uznanych autorytetów z dziedziny zdrowia i zdrowego trybu życia, zakończył się w Szkole Podstawowej nr 5 projekt „Tydzień Zdrowia w Piątce”.

Konferencja podsumowująca projekt adresowana była do pracowników szkoły, rodziców, uczniów, mieszkańców Osiedla Krępa oraz szkolnych koordynatorów promocji zdrowia z pozostałych ostrowskich szkół. Interesujące wykłady z różnych dziedzin wygłosili: dr Janusz Tarchalski na temat problemów kardiologicznych i profilaktyki, mgr Olga Marzol „Jak prawidłowe odżywianie wpływa na zdrowe życie?’’ oraz prof. dr hab. Piotr Dylewicz „Wpływ Nordic Walking na zdrowie człowieka”. W trakcie konferencji przeprowadzono również kurs pierwszej pomocy z certyfikatem uczestnictwa, badania spirometryczne oraz badania „parametrów życiowych”, zorganizowane przez stowarzyszenie MEDIHELP.

Wcześniej – od poniedziałku do piątku uczniowie naszej szkoły podejmowali działania związane ze zdrowym odżywianiem i zdrowym trybem życia. Poniedziałek był dniem czerwonych owoców, a cała szkoła udekorowana była wyciętymi z papieru owocami koloru czerwonego. Wtorek był dniem żółtych owoców i tym razem placówka udekorowana była owocami koloru żółtego. Podobnie było w środę, która była dniem zielonych owoców, natomiast czwartek i piątek poświęcone zostały warzywom. Oprócz dekoracji, przez cały tydzień w szkole odbywały się różnorodne zajęcia z zakresu promocji zdrowego trybu życia takie jak: warsztaty kulinarne,  dietetyczne, kosmetyczne, turnieje sportowe, konkursy na rymowanki, plakaty i pogadanki.

Celem „Tygodnia Zdrowia” było zaszczepienie wśród dzieci nawyków, które sprawią że podejmą one realizację dużo ważniejszego projektu, który nazwać można „Całe Życie Zdrowia”. Dlatego też projekt ten stanowił tylko jeden z elementów długofalowych działań podejmowanych przez “Szkołę Promującą Zdrowie” celem wyrobienia wśród dzieci, ale i rodziców, zdrowych nawyków żywienia i trybu życia.

Projekt został zrealizowany w ramach Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa.