KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Data: 21 listopada, 2013

W sobotę, 16 listopada 2013 roku, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim – ul. Gimnazjalna 9, o godz. 9.00, odbył się KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH „Legiony to żołnierska nuta”. Wykonawcami były chóry szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Południowej Wielkopolski w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”. Jest to Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów szkolnych realizowany przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu merytorycznym Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu „Śpiewającej Poski” Otwarcia koncertu dokonali: Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk oraz Koordynator Regionalny Programu Jerzy Wojtaszek. Podczas koncertu towarzyszyła nam wicedyrektor szkoły p. Donata Malinowska -Reszel. W przesłuchaniach wzięło udział 21 chórów szkolnych: ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i zespołów szkół oraz szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Koncert prowadzony był przez p. Grażynę Dziedziak. Składał się z dwóch części. W pierwszej części wystąpiły chóry szkół podstawowych. To były wielkie emocje, ale również zaszczyt, że nasz chór mógł wystąpić w towarzystwie innych zespołów. Naszą szkołę reprezentował Chór „Gama”, prowadzony przez p. Irenę Treskę. Chórzyści wykonali dwie pieśni:

1. „Przybyli ułani pod okienko” – sł. Feliks Gwiżdż, muz. autor nieznany; (utwór dwugłosowy – acapella);

2. „O mój rozmarynie”- sł. Wacław Denhoff – Czarnocki, muz. autor nieznany; (utwór jednogłosowy – śpiew z akompaniamentem).

Po prezentacji naszego programu otrzymaliśmy duże brawa oraz pamiątkowy dyplom za udział w koncercie. Potem zasiedliśmy na widowni i podziwialiśmy występy innych chórów. Na zakończenie pierwszej części koncertu wszystkie chóry zgromadziły się na scenie i wspólnie wykonały pieśń pt. „Legiony to, żołnierska nuta”. Zabrzmiała tak pięknie i uroczyście, że zostaliśmy poproszeni o ponowne jej wykonanie. Można powiedzieć, że były to kwiaty od chórzystów dla Niepodległej z okazji Jej Listopadowego Święta oraz hołd dla Tych, którzy o Nią walczyli. To był wspaniały dzień. Jesteśmy z siebie dumni.