Klasy czwarte opanowały Telewizję Polską i Polskie Radio

Data: 19 października, 2015

W październiku wszystkie klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedziły Telewizję Polską i zobaczyły ją z zupełnie innej perspektywy. Zwiedziły studio nr 5, gdzie nagrywa się głównie duże formaty audycji rozrywkowych, kiedyś Teatr Telewizji czy „Wielką grę”, dziś np. program „Jaka to melodia?” czy „Finał WOŚP”.  Miały okazję zobaczyć jak wygląda studio nowatorskiego talk – show „Świat się kręci”. Kamery, mikrofony, scenografia – to wszystko zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Ale największą uciechę sprawiła im możliwość zobaczenia studia, gdzie tego dnia nagrywany był kolejny odcinek bajki dla dzieci „Domisie”. Amelka, Pysia, Bazyli i Eryk powitali dzieci z otwartymi ramionami, pozowali do zdjęć i odpowiadali na wszystkie pytania.

Na zakończenie dzieci udały się do muzeum Telewizji Polskiej, gdzie Hubert Waliszewski z chęcią podzielił się całą swoją wiedzą o historii XI muzy. Pokazał pierwszy telewizor na licencji radzieckiej zbudowany w Polsce, stół montażowy, czarno – białe kamery telewizyjne, a także Kulfona, Monikę, Jacka i Agatkę. Te popularne postaci z dziecięcych programów wzbudziły sentyment nie tyle u dzieci, co u ich opiekunów.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Polskiego Radia. Dzieci obserwowały audycję „na żywo”, dzięki czemu zobaczyły „od kuchni” pracę redaktorów, realizatorów i pracowników obsługi technicznej. Zapoznały się z historią Radia, widziały jak praca Radia wygląda dzisiaj. Miały okazję zobaczyć jak wygląda redakcja i studio emisyjne Programu 1, Programu 2 i Programu 4 – Czwórki, newsroom, czy Portal polskieradio.pl.

Największe wrażenie zrobiły na dzieciach warsztaty „Sekrety radia”, podczas których zostały przeniesione w krainę radiowych czarów. Tam zamieniły się w potwory morskie, a „łapacz dźwięków” nagrywał wszystkie ich odgłosy.  Efektem tego spotkania było własne, minisłuchowisko wypalone na płycie CD.