KLASOWA WYCIECZKA DO GNIEZNA I BISKUPINA

Data: 16 czerwca, 2015

10 czerwca br. uczniowie klasy III c,  wraz z wychowawcą oraz rodzicami, uczestniczyli w wycieczce do Gniezna i Biskupina. W Gnieźnie podziwialiśmy Katedrę oraz słynne ,,Drzwi Gnieźnieńskie”. Katedra wybudowana w stylu gotyckim bardzo zaciekawiła nas swoim wnętrzem, pokazano nam  piękne ołtarze umieszczone w nawach bocznych oraz relikwie św. Wojciecha, zajmujące centralne miejsce kościoła.  Po zwiedzeniu katedry oglądaliśmy Drzwi Gnieźnieńskie. Pan przewodnik powiedział, że są jedynymi w swoim rodzaju drzwiami na świecie, wykonanymi z brązu ok. 800 lat temu metodą wosku traconego. Drzwi zdobi osiemnaście scen z życia św. Wojciecha. Następnie pojechaliśmy do Biskupina, gdzie rozpoczęliśmy przygodę z historią, od ,,lekcji z ceramiką”.  Samodzielnie malowaliśmy naczynia, wazony, które pozwolono nam zabrać do domu. Później pan przewodnik oprowadził nas po biskupińskim grodzie. Zobaczyliśmy pale falochronowe sprzed 2 700 lat p.n.e.. Dowiedzieliśmy się  jak wówczas ludzie mieszkali, żyli, pracowali, spędzali swój czas. Poznaliśmy kolejne zagrody, jedną, ukazującą życie ludzi w okresie neolitu – 6 tysięcy lat p.n.e. oraz drugą, z czasów Mieszka I – X w. n.e. W niej zobaczyliśmy na własne oczy, jakie zawody wykonywali ludzie: garncarz, rzeźbiarz, rogownik, snycerz, mincerz, bard. Na zakończenie przenieśliśmy się 300 lat wstecz, do  ,,Chaty Pałuckiej”.  Tu czas się zatrzymał, ludzie wykonywali różne czynności z ogromnym spokojem i skupieniem, nawet widzieliśmy jak w barci pszczoły robiły miód. Po zwiedzeniu grodu, pojechaliśmy kolejką wąskotorową do Muzeum Kolejnictwa Wąskotorowego w Wenecji. Oglądaliśmy też ruiny średniowiecznego zamku, wokół którego rozmieszczono maszyny oblężnicze. Na koniec dotarliśmy na obiad, poczym wróciliśmy do domu.  Wszyscy uważamy, że wycieczka było bardzo interesująca i udana , a humory  oraz pogoda nam dopisały.

Uczniowie kl. III c : Marysia Kubacka, Oliwia Kubacka, Wiktoria Ratajczak, Dominik Rosik