Jesienna wizyta w Filii nr 7 Biblioteki Publicznej

Data: 29 października, 2014

Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz Emilią Cieszyńską – mamą uczniów Julii i Dawida, wybrali się dnia 28 października z wizytą do zaprzyjaźnionej Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Powitała nas kierownik tejże filii – Mariola Grabarczyk.

Ponieważ jesień panuje już od ponad miesiąca, postanowiliśmy ugruntować swoją wiedzę dotyczącą tej pory roku. W jesienny nastrój wprowadziła nas piękna piosenka Magdy Umer „Koncert na dwa świerszcze”, której towarzyszył pokaz slajdów przedstawiających jesienne krajobrazy. Następnie pani Mariola porozmawiała z dziećmi na temat symboli jesiennych oraz zmian, jakie zachodzą w pogodzie oraz w przyrodzie jesienią. Podczas spotkania nie zabrakło również kontaktu z literaturą dla dzieci. Wysłuchaliśmy wiersza „Parasole” autorstwa Hanny Niewiadomskiej. Obejrzeliśmy wystawę zielników, prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, oraz książek nawiązujących tematyką do omawianych treści.

W kolejnej części zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne (ozdobią one naszą klasową gazetkę ścienną) – muchomora oraz wazon z suchymi liśćmi. Była to okazja do ugruntowania wiedzy dotyczącej rozróżniania liści drzew i ich owoców, oraz przyporządkowywanie ich do siebie,  np. dąb – żołędzie, buk – bukiew, kasztanowiec – kasztany, czy klon – dwuskrzydlaki („noski”). Dzieci świetne poradziły sobie z tym zadaniem. Widać, nie na darmo poszły nasze coroczne, jesienne wycieczki do Parku Miejskiego, z udziałem przyrodnika. :-))

Ostatnim zadaniem, jakie przygotowała dla nas pani Mariola, było ozdabianie jesiennego drzewa – wcześniej naszkicowanego na dużym arkuszu papieru – zasuszonymi liśćmi. Zostawiliśmy je w bibliotece na pamiątkę. Będzie ozdabiać jej wnętrze w pochmurne, jesienne dni. W dobrych humorach i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.