„Jedzie pociąg z daleka…”

Data: 16 czerwca, 2016

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj” prowadzona jest w Polsce od kilkunastu lat. Głównym jej organizatorem jest zarządca polskiej sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dramatyczne okoliczności wypadków powtarzających się co roku na przejazdach kolejowych skłaniają organizatorów do przypominania o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach oraz uświadamiania, że zatrzymanie się i sprawdzenie czy nie nadjeżdża pociąg może uratować życie. 14 czerwca br. mieliśmy przyjemność gościć w klasie I d, Wiesława Malarczyka i Jarosława Chmielarza – przedstawicieli Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim. Panowie rozpoczęli spotkanie od projekcji filmów na temat: Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, z serii „Zaczarowany ołówek”. Nie zabrakło wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, jak również prezentacji dotyczącej pracy i ubioru funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, która dodatkowo wzbogaciła wiedzę dzieci w kwestii właściwego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, a także bezpiecznego zachowania się i poruszania na dworcu, w pociągu czy na szlaku kolejowym. Goście podkreślili, że każdego roku na przejazdach dochodzi do ponad 200 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób, a w ponad 90 % sytuacji winna jest nieuwaga, lekkomyślność i brawura  kierowców samochodów lub pieszych. Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń i było okazją do kształtowania prawidłowych postaw i zachowań, co zaowocuje w niedalekiej przyszłości. Wakacje są tak blisko…! Na koniec dzieciom rozdano gadżety związane z kampanią Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” .

Bardzo dziękujemy Panu Wiesławowi Malarczykowi i Panu Jarosławowi Chmielarzowi za wizytę w naszej szkole oraz poświęcony czas.