Jak pracowali dawni garncarze?

Data: 25 listopada, 2012

W piątek, 23 listopada, klasa Ia wraz z wychowawczynią Beatą Olszak odbyła wycieczkę do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Z bogatej z  oferty lekcji muzealnych wybraliśmy temat „Jak pracowali dawni garncarze?

Podczas zajęć, prowadzonych przez panią Katarzynę Bielawską, dzieci zapoznały się z pojęciem archeologii jako nauki oraz miały bezpośredni kontakt z zabytkami archeologicznymi: biżuterią, narzędziami i ceramiką. Najwięcej radości przyniosła możliwość samodzielnego wykonania z gliny figurki lub naczynia na wzór okazów muzealnych. Swoje wyroby uczniowie mogli zabrać do domu, by pokazać najbliższym.

Na koniec naszego pobytu w muzeum odwiedziliśmy „Kuchnię babuni”. Jest to wystawa ukazująca fragment życia codziennego mieszkańców dawnego Ostrowa. W sali, zamienionej na kuchnię z lat 30. ubiegłego wieku, obejrzeliśmy typowe meble, naczynia i sprzęty domowe. Wiele z nich dzieci rozpoznały, a nawet umiały nazwać w gwarze wielkopolskiej, np: ryczkę, firlajek czy kankę.