Jak ożywić rysunki?

Data: 19 września, 2017

W środę 13 września klasy Ia, IIIa oraz IIIb naszej szkoły, współpracujące z Wielkopolskim Towarzystwem Przyrodniczo-Krajoznawczym, odwiedziła jego członkini Joanna Dziedziak z Kalisza – studentka V roku kierunku Grafika Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pani Asia przeprowadziła zajęcia pod tytułem „Jak ożywić rysunki? – tworzenie filmu animowanego”.

Prelegentka pokrótce omówiła, na czym polega animacja rysunkowa, lalkowa i komputerowa. Zaprezentowała ich przykłady na podstawie fragmentów filmów, takich jak: „Dinozaur Gertie” z 1914 r., „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek” oraz „Lwia Straż”. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć krótki film autorstwa pani Asi, pod tytułem „Lustro”. Filmik opowiadał o sroce, która była próżna i myślała tylko o swojej urodzie, i  w konsekwencji zginęła pod kołami jadącego samochodu. Uczniowie poznali kolejne etapy tworzenia filmu – od scenopisu obrazkowego, po projektowanie postaci filmowej, aż do pełnej animacji.

Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom wykonanie własnej animacji dwuklatkowej, podczas której stworzyły srokę otwierającą i zamykającą dziób oraz ruszającą ogonem. Zadanie to stało się  inspiracją do wymyślania przez uczniów własnych animacji.

Zdjęcia wykonali Magdalena Kołodziej z SP5 oraz Paweł Dolata z WTPK.