IX POWIATOWY KONKURS „REGION, W KTÓRYM MIESZKASZ” LAS

Data: 7 listopada, 2011

Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz

Albert Einstein

Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Z tej okazji organizatorzy Konkursu „Region, w którym mieszkasz”: Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Mieszka I  w Ostrowie Wielkopolskim, Referat Ochrony Środowiska  przy Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadleśnictwo Antonin, chcąc zainteresować młode pokolenie leśnym obliczem, stanowiącym największe bogactwo naszej planety ogłosili konkurs pod hasłem „Las” .Celem głównym było uświadomienie, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego człowieka.W konkursie brali udział uczniowie klas piątych i szóstych. Uczestnicy mieli oni do wyboru dwie kategorie :

kategoria I –  zdjęcie o tematyce przyrodniczych krajobrazów lub leśnych szczegółów

kategoria II –  projekt na logo Nadleśnictwa Antonin z uwzględnieniem położenia, ,historii i walorów przyrodniczych tego leśnego kompleksu.

Napłynęło aż 270 prac, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu problemami ekologii wśród młodego pokolenia. Komisja konkursowa wyróżniła i nagrodziła  56  prac. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. W kategorii Logo Juliana Ashaolu zajęła I miejsce, natomiast Mateusz Kryjom otrzymał wyróżnienie. Uhonorowany wyróżnieniem  w kategorii zdjęcie został także Przemysław Marciniak. Uroczyste podsumowanie odbyło się 26 września 20011 roku w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. Honorowymi gośćmi byli Prezydent Miasta Ostrowa Jarosław Urbaniak, wiceprezydent Stanisław Krakowski, Naczelnik Referatu Ochrony środowiska pani Ewa Kasperek oraz nadleśniczy pan Stanisław Janeczkowski. Obecna była również Dyrektor Szkoły pani mgr Dorota Cieśla. Jako symbol lasu posadzono jodłę poświęconą przez Papieża Benedykta XVI .Był również czas na relaks i refleksję podczas koncertu Moniki Walczak .Dla dzieci odbyły się zajęcia edukacyjne w rezerwacie Wydymacz, a całą imprezę  zakończyła  biesiada przy grillu. Wszystkich odwiedzających Antonin zapraszamy do odwiedzenia wystawy konkursowej ,która będzie czynna do 8 października w izbie edukacyjnej „Ogrodówka”. My, dorośli powinniśmy być dumni ,że mamy tak wspaniałe młode pokolenie i możemy bezpiecznie myśleć o przeszłości, w której lasy wciąż będą płucami naszej planety.