IV Konferencja Promocji Zdrowia

Data: 21 listopada, 2011

W dniu 18 listopada 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I pod hasłem ,,Jedz zdrowo i ciesz się życiem” odbyła się IV Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, której organizatorem był szkolny Zespół Promocji Zdrowia. Konferencja adresowana była do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów powiatu ostrowskiego, zaś głównym jej celem było  kształtowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych właściwych nawyków żywieniowych, które mogą ustrzec nas przed przykrymi skutkami niewłaściwego odżywiania. Konferencję rozpoczęła dyrektor szkoły Dorota Cieśla, która powitała zaproszonych gości oraz przedstawiła działania i osiągnięcia szkoły w zakresie promocji zdrowia. Następnie wystąpiła Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie – Pani Beata Cierzniak. Podkreśliła ona sukcesy szkoły w zakresie propagowania zdrowia wśród uczniów, ich rodziców i środowiska od 1998 roku kiedy to szkoła otrzymała certyfikat członka Wojewódzkiej Sieci Szkól Promujących Zdrowie.

Uczestnicy  konferencji wysłuchali trzech prelekcji wygłoszonych przez zaproszonych gości: ,,Dieta-moda czy konieczność?” – wykład wygłosił dr Józef Krawczyk – kierownik Pracowni Strategii Nauczania Biologii Wydziału  Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Jolanta Nalewaj dietetyk, pasjonatka zdrowego stylu życia i racjonalnych diet przedstawiła  prezentację na temat ,,Czy wiemy, co jemy”. Na koniec zaś wystąpiła fizjoterapeutka – Pani Katarzyna Rosa, która zaprezentowała aktywne formy wypoczynku.

Podczas spotkania przedstawiciel wydawnictwa „WIKING” Pan Leszek Kaj zaprezentował nowoczesne pomoce dydaktyczne dla szkół, zgodne z  nową podstawą programową zwracając uwagę na zagadnienia promocji zdrowia. . W czasie przerwy uczestnicy konferencji mieli okazję na degustację zdrowej żywności – zdrowe kanapki, zbożowe przekąski, owoce oraz świeże soki. Konferencja stanowiła dla wszystkich jej uczestników kolejny, ważny etap kształtowania nawyków zdrowego żywienia.