II Wizyta w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Borzęciczkach.

Data: 25 września, 2015

„Człowiek jest bogaty nie przez to co  posiada, ale przez to czym potrafi  dzielić się z innymi”

24 września br. przedstawiciele rodziców ze szkolnego koła wolontariatu „Pomocna dłoń” Panie Lidia Brzezińska, Anna Poterska, Anita Marczak, koordynator szkolnego wolontariatu Pani Renata Jelak Henschel wraz z uczniami klas I B i II B, wychowawcami Panią Lucyną Łukomską i Panią Barbarą Cnotliwą oraz nauczycielami wspierającymi  Panią Małgorzatą Monetą – Molską  i Panią Anną Woźniak gościli w Ośrodku Szkolno-wychowawczym w Borzęciczkach.

Ośrodek znajduje się w zabytkowym Pałacu w Borzęciczkach powiat Krotoszyn. Pałac  należał do niemieckiej rodziny Stolbergów. Otoczony jest kilkunastohektarowym parkiem. Jest to placówka publiczna, która realizuje zadania edukacyjno-terapeutyczne, rehabilitacyjne, rewalidacyjne i wychowawczo-opiekuńcze. Zadania te są realizowane zgodnie z zasadami współczesnej pedagogiki specjalnej oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych metod dostosowanych do specjalnych potrzeb edukacyjnych wynikających z niepełnosprawności wychowanków.

W Ośrodku obecnie przebywa 90 podopiecznych w wieku 12-24 roku życia, są to dzieci i młodzież z różnego rodzaju upośledzeniami. Celem nauczycieli pracujących w tej placówce jest przygotowanie wychowanków w miarę możliwości do niezależnego, samodzielnego życia.

Współpraca naszej szkoły z Ośrodkiem rozpoczęła się od marca br. W okresie Wielkiego Postu uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu „Pomocna Dłoń” zorganizowali zbiórkę darów dla tegoż ośrodka. Ze względu na specyfikę naszej szkoły, w której bardzo aktywnie działają klasy integracyjne postanowiliśmy rozszerzyć naszą współpracę z Ośrodkiem w Borzęciczkach. Korzystając z zaproszenia tamtejszej dyrekcji, 24 września br. klasy integracyjne I B i II B gościły w Ośrodku. Czas pobytu był nie tylko okazją do wzajemnej integracji, ale również czasem prezentacji dziecięcych talentów. Dzieci i młodzież z Borzęciczek zaprezentowała swoje umiejętności z zakresu sztuki aktorskiej. Natomiast uczniowie z klasy I B zaprezentowali zdobyte już umiejętności z zakresu śpiewu, podczas, którego ukazali jak ważna jest przyjaźń z drugą osobą. Uczniowie klasy II B zaprezentowali taniec oraz sztukę aktorską podczas  wiersza „Na straganie”.

Pobyt w Borzęciczkach był również czasem wspaniałej śpiewnej integracji, którą poprowadził   grający na gitarze i współpracujący  z Ośrodkiem oraz ze szkolnym wolontariatem ksiądz Arkadiusz Hajdasz – proboszcz parafii św. Mikołaja w Chwaliszewie.

Kulminacyjnym punktem spotkania była wspólna biesiada.

Wszystkim rodzicom i uczniom naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę darów dla dzieci z Borzęciczek w imieniu dyrekcji naszej szkoły oraz dyrekcji Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Borzęciczkach składamy serdeczne podziękowania.