GRA MIEJSKA „ODKRYWAMY TAJEMNICE OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO”

Data: 30 maja, 2014

W ramach podsumowania projektu edukacyjnego realizowanego w czasie trwania w Szkole Podstawowej nr 5 programu Szkoła z Klasą 2.0 w minionym tygodniu uczniowie z rodzinami wzięli udział w Grze Miejskiej. Na starcie stanęło pięć drużyn z klas IV – VI. Każda z nich otrzymała pakiet materiałów. W zamkniętej kopercie, którą grupy mogły otworzyć dopiero w pierwszym punkcie swojej wędrówki wskazanym przez organizatorów, znalazły się mapa z zaznaczonymi miejscami, karty z zadaniami oraz wskazówki i informacje o wielu ciekawych miejscach, które należało odwiedzić. Nad całością czuwały koordynatorki: p. Aneta Marciniak i p. Katarzyna Łukaszewska.

Trasa Gry wiodła między innymi przez Park Miejski, stary cmentarz, ulicę Wrocławską, Raszkowską, Gimnazjalną, Rynek i Plac 23 Stycznia. Uczestnicy musieli w oznaczonych na mapie punktach znaleźć wskazane miejsca i wykonać związane z nimi zadania – trzeba było liczyć, rysować, szukać informacji na pamiątkowych tablicach, pomnikach oraz zabytkowych budynkach. Jednocześnie uczniowie i ich rodzice fotografowali najpiękniejsze miejsca w mieście.

Uczestnicy poznali nie tylko sylwetki wielu osób związanych z Ostrowem Wielkopolskim, ale także mieli okazję dokładniej przyjrzeć się wielu budynkom, obok których przechodzą codziennie, a od teraz będą na nie patrzeć troszeczkę inaczej.

Jaki napis widnieje nad bramą cmentarza od strony ul. Wrocławskiej? Kim był Stefan Rowiński? Ile gargulców znajduje się na dachu Konkatedry? Dlaczego ostrowianie postawili pomnik Jana Pawła II akurat w tym miejscu? Gdzie pracował parowóz z parku? Gdzie mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński? Na te oraz inne pytania potrafią odpowiedzieć ci, którzy przez ponad dwie godziny wędrowali z mapą w ręku po naszym mieście.

Podsumowanie gry odbyło się 29 maja w szkole, grupy otrzymały słodkie upominki, wszyscy uczestnicy Gry Miejskiej otrzymali również gadżety z symbolami Ostrowa Wielkopolskiego od Urzędu Miejskiego.