Gdy pradziadek był sztubakiem

Data: 21 listopada, 2021

W środę 17 listopada 2021 roku uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz nauczycielem wspomagającym Magdaleną Banasiak, odwiedziły Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Celem naszej wizyty był udział w lekcji muzealnej pod tytułem „Gdy pradziadek był sztubakiem”. Kustosz muzeum – Barbara Jarosz – przybliżyła uczniom dzieje ostrowskiej oświaty od XVIII wieku do okresu międzywojennego. Ukazała dzieciom życie codzienne w dawnej szkole od wyposażenia klasy, tornistra, mundurka uczniowskiego, po relacje panujące miedzy uczniem a wychowawcą. Dzieci dowiedziały się m.in., że dawniej za niepodporządkowanie się do reguł i zasad panujących w szkole groziły surowe kary. I tak uczeń mógł klęczeć na grochu, siedzieć w „oślej ławce” lub dostać linijką.

Wielką ciekawostką dla uczniów był fakt, iż 100 lat temu szkołę zaczynało się od klasy szóstej, a kończono klasą pierwszą. Również skala ocen była odwrócona. To jedynka była oceną najlepszą, a szóstka odpowiednikiem obecnej oceny negatywnej.

Na koniec naszej wizyty każdy z uczniów mógł zasiąść w ławce z początku XX wieku i napisać swoje imię piórem maczanym w atramencie, co okazało się nie lada sztuką. Okazuje się, że prawdziwa kaligrafia jest wielką sztuką dla współczesnego ucznia.