Fotografowanie i filmowanie przyrody

Data: 27 lutego, 2018

We wtorek 27 lutego klasę IIIa odwiedził niezwykły gość – Artur Homan, mieszkający w Ostrowie Wielkopolskim fotografik i filmowiec przyrodniczy. Od 1993 roku wraz z żoną Saturniną zajmują się zawodowo fotografią. Oprócz tematów przyrodniczych fotografują również ludzi (fotoreportaż, tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo, kultura) oraz zabytki. Efektem ich pracy są liczne wystawy i publikacje w czasopismach, takich jak: „Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Nos Oiseaux”, „Przyroda Polska”, „Łowiec Polski”, „Woliera”, „Ptaki”, „Ptaki Polski”, „Foto”, „Kwak”, „Zwierzaki” oraz w albumach przyrodniczych, kalendarzach, folderach i mapach. Najbardziej znani są jako autorzy filmu „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”, nagrodzonego na kilku festiwalach filmów przyrodniczych. Spotkanie z panem Arturem poprzedzone było projekcją wybranych kadrów z tego właśnie filmu. Zobaczyliśmy m.in. orły bieliki, toki i walki żurawi, rykowisko jeleni, zmagania świeżo wyklutej kukułki, zimorodka podczas polowania, pisklęta bączka na gnieździe czy dudka karmiącego swe młode.

Pan Artur zapoznał również dzieci z techniką timelapse (poklatkową), która łączy fotografię z filmem. Polega na wykonywaniu serii zdjęć w odpowiednich odstępach czasu i połączeniu ich  w film o przyspieszonym tempie. W ten sposób można na przykład ukazać wzrost roślin.

Następnie autor zaprezentował swój warsztat pracy. Dla uczniów była to najatrakcyjniejsza część zajęć, ponieważ miały okazję obejrzeć profesjonalny aparat fotograficzny z ogromnym obiektywem, przymierzyć strój maskujący, ukryć się pod siecią maskującą oraz w namiocie – czatowni.

Zajęcia odbyły się w ramach „Ostrowskich Spotkań z Przyrodą” prowadzonych przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze.