FINAŁOWE DYKTANDO dla klas II – III

Data: 13 kwietnia, 2015

FINAŁOWE  DYKTANDO dla klas II – III

Konkurs ortograficzny pod patronatem

Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek i Rady Języka Polskiego w Warszawie

   9 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I przeprowadzono trzeci etap XVII edycji Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” dla uczniów szkół podstawowych klas II – III. Uczestników przywitała pani Dorota Cieśla, dyrektor szkoły, a informacji o przebiegu konkursu udzieliła pani Anna Galant, przewodnicząca komisji konkursowej.

   14 finalistów z 12 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu ostrowskiego pisało tekst dyktanda, opracowanego przez panią Magdalenę Świtoń-Suską i panią Ewę Twardowską – nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, pt. Rycerze i królewny są wśród nas. W finale swoimi umiejętnościami wykazali się także uczniowie naszej szkoły – Wiktoria Ratajczak z klasy III c oraz Adam Grobelny z klasy III c, którzy zmagali się z ortograficznymi trudnościami ukrytymi w tekście o klasowej wycieczce do Jeleniej Góry, podróży na górę Chojnik. Uczniowie dowiedzieli się, że oręż, czyli broń, wykuwali z żelaza płatnerze, a pancerz zbroi składał się z metalowych części, łączonych za pomocą skórzanych rzemieni i mosiężnych zawiasów (…)

    Dyktando, podobnie jak wszystkie zadania konkursowe, recenzował prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie. Prace finałowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Galant, Arleta Doktór, Ewa Twardowska, Magdalena Świtoń-Suska, Agnieszka Prajzner, Anna Karpinska. Mistrza Ortografii 2015 w kategorii uczniów szkół podstawowych poznamy 15 czerwca 2015 r., podczas uroczystego podsumowania konkursu.