Finał XVIII Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” dla klas II – III

Data: 16 marca, 2016

Finał XVIII Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”
dla klas II – III
Konkurs ortograficzny pod patronatem
Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek i Rady Języka Polskiego w Warszawie

16 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I przeprowadzono trzeci etap konkursu „Mistrz Ortografii” dla uczniów szkół podstawowych klas II – III. Uczestników i opiekunów przywitała pani Anna Galant, przewodnicząca komisji oraz dyrektor szkoły pani Dorota Cieśla. 22 finalistów z 16 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu ostrowskiego pisało tekst dyktanda pt. Łasuchy, opracowanego przez panią Magdalenę Świtoń-Suską i panią Ewę Twardowską, nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie zmagali się z ortograficznymi trudnościami ukrytymi w przepisie na wykwintną i zdrową sałatkę jarzynową, przygotowaną z okazji Dnia Kobiet. Wśród potrzebnych produktów nie zabrakło: puszki ciecierzycy odsączonej na durszlaku, połowy czerwonej cebuli, żółtej papryki, niedużego ogórka, zmiażdżonego czosnku, pieprzu, sosu musztardowo-jogurtowego oraz jarmużu i rzeżuchy (…) W finale swoimi umiejętnościami wykazał się także uczeń naszej szkoły – Filip Hausman z klasy IIId.
Dyktando, podobnie jak wszystkie zadania konkursowe z poprzednich etapów, recenzował prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie. Prace finałowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Galant, Arleta Doktór, Ewa Twardowska, Magdalena Świtoń-Suska, Maria Kupczyk, Anna Karpińska. Mistrza Ortografii 2016 w kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poznamy 13 czerwca 2016 r., podczas uroczystego podsumowania konkursu.