Europejskie Dni Ptaków

Data: 7 października, 2019

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach Europy, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku była to słonka, której niestety nie mieliśmy szczęścia zaobserwować.

Znaczną część uczestników wycieczki stanowili chętni poznawania przyrody uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie: uczniowie klasy IIa  wraz z rodzicami  oraz wychowawczynią Beatą Olszak, uczniowie klasy Va, uczniowie klasy IVb integracyjnej wraz z wychowawczynią Danutą Adamik oraz członkowie Klubu Ekologicznego wraz z jego opiekunką Mariolą Tomańską. Spotkaliśmy się w sobotnie przedpołudnie u zbiegu ulic Strumykowej i Osadniczej, by obserwować ptaki i otaczającą nas przyrodę pod okiem przewodników: ornitologów Pawła T. Dolaty, Wojciecha Szukalskiego, Włodzimierza Kani z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego oraz botaników Martyny Psikus i Dominiki Dolaty.

Spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 22 Lipca, by obserwować ptaki, dla których takie bogate w różnorodną zieleń ogrody są dobrym siedliskiem. Widzieliśmy: szpaki, wróble zwyczajne i mazurki, czyżyki, sikorkę modraszkę i bogatkę, sójki, strzyżyka, słyszeliśmy misikróliki. Kolejnym etapem wycieczki był sąsiedni zbiornik retencyjny nr 1. Tutaj dzięki lornetkom i lunecie mogliśmy obserwować czaplę siwą, mewy śmieszki, kaczki krzyżówki i cyraneczki, bekasa kszyka.

Podczas wycieczki zwracaliśmy uwagę również na rośliny. Za przewodników w tej dziedzinie służyła nam Dominika Dolata oraz Martyna Psikus. Były to m.in. jeszcze kwitnące: bniec biały o białych kwiatach (stąd jego nazwa gatunkowa), cykoria podróżnik o niebieskich kwiatach, dobrze znany mniszek lekarski, nawłoć i topinambur, nagietek, szczaw, igliczka, krwawnik i inne. Dziewczynki wykonały z tych roślin kolorowe bukiety. Zwracaliśmy również uwagę na mijane drzewa i krzewy, m.in. wierzbę, olszę czarną, czeremchę amerykańską, a przewodnicy pomagali nam je oznaczać i zapamiętać najważniejsze cechy rozpoznawcze.

Do ciekawostek zaliczyć możemy także widziane dzięki dość słonecznej pogodzie owady. Najwdzięczniejsze do obserwacji były kolorowe motyle na jesiennych kwiatach: bielinki oraz rusałki pawiki. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną – dopisała pogoda, humory, różnorodność roślin, ptaków oraz owadów, które dostarczyły nam wiele ciekawych doznań przyrodniczych.

Reprezentantów naszej szkoły nie zabrakło także w drugim dniu regionalnych Europejskich Dni Ptaków, czyli 6 października na spacerze przyrodniczym po fragmencie Stawów Przygodzickich, części największego w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy oraz do rezerwatu przyrody „Wydymacz”. Oglądaliśmy m.in.: czaple białe i siwe, kormorany, perkozki, łyski, łabędzie nieme, mewy śmieszki, klucze kormoranów, przelatujące nad naszymi głowami czajki oraz jedne z ostatnich w tym roku jaskółek dymówek. . Podziwialiśmy też urokliwy śródleśny strumień Litwin, różne siedliska leśne, poszczególne drzewa i krzewy: stare, pomnikowe dęby szypułkowe, trzmieliny o różowych owocach, graby, klony zwyczajne i  jawory. Wśród uczestników byli Maja Chmielecka i Iga Kałowska z rodzicami, Antoni Marcinowski z bratem i tatą, a także Aleksander Cerbiński oraz nauczycielka Beata Olszak.