Europejskie Dni Ptaków

Data: 14 października, 2018

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach Europy, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku był to pleszka, której niestety nie mieliśmy szczęścia zaobserwować.

Znaczną część uczestników wycieczki stanowili chętni poznawania przyrody uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie: uczniowie klasy I a wraz ze swoimi rodzicami oraz wychowawczynią Beatą Olszak, uczniowie klasy III b integracyjnej wraz z wychowawczynią Danutą Adamik, uczniowie klasy IV a wraz z byłą wychowawczynią Beatą Olszak, uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych – członkowie Klubu Ekologicznego wraz z jego opiekunkami Marią Baranowską i Mariolą Tomańską, kolejna nauczycielka z naszej szkoły to Iwona Szwarczyńska. Spotkaliśmy się w słoneczne sobotnie przedpołudnie u zbiegu ulic Strumykowej i Osadniczej, by wraz z uczniami innych szkół z Ostrowa obserwować ptaki i otaczającą nas przyrodę pod okiem przewodników: ornitologów Jerzego Bartuziego i Pawła T. Dolaty z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego oraz botanika prof. dra hab. Stanisława Wiki.

Spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 22 Lipca. Za przewodnika w dziedzinie botanicznej służył nam prof. Stanisław Wika – świetny przewodnik w rozpoznawaniu i nazywaniu spotykanych podczas spaceru roślin. Były to m.in. cykoria podróżnik o niebieskich kwiatach, nawłoć, topinambur, bylica zwyczajna, wrotycz, kwitnące trawy, winobluszcz, chmiel. Dziewczynki wykonały z tych roślin kolorowe bukiety. Zwracaliśmy również uwagę na mijane drzewa i krzewy, m.in. wierzbę, olszę czarną, a przewodnicy pomagali nam je oznaczać i zapamiętać najważniejsze cechy rozpoznawcze.

Do ciekawostek zaliczyć możemy także widziane dzięki słonecznej pogodzie owady. Rarytasem w tej dziedzinie były dwa osobniki modliszki.

Spośród ptaków udało nam się zaobserwować szpaki, kowalika, gołębie grzywacze, kruki, myszołowa, sójki, mewy śmieszki. Na zbiorniku retencyjnym kaczki krzyżówki i cyraneczki, krakwę, bekasa kszyka.

Wycieczkę uważamy za bardzo udaną – dopisała pogoda, humory, różnorodność roślin, ptaków oraz owadów, które dostarczyły nam wiele ciekawych doznań przyrodniczych.