Europejskie Dni Ptaków

Data: 3 października, 2016

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach Europy, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku był to kopciuszek, który pokazał się w miejscu startu wycieczki jeszcze zanim zebrali się wszyscy uczestnicy.

Znaczną część uczestników wycieczki stanowili chętni poznawania przyrody uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie: uczniowie klasy IIa wraz ze swoimi mamami oraz wychowawczynią Beatą Olszak, uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych – członkowie Klubu Ekologicznego wraz z jego opiekunem Marią Baranowską, a także dwie kolejne nauczycielki z naszej placówki: Iwona Szwarczyńska i Jolanta Urbanowicz. Spotkaliśmy się w słoneczne sobotnie przedpołudnie u zbiegu ulic Strumykowej i Osadniczej, by wraz z uczniami innych szkół z Ostrowa i Wysocka Małego obserwować ptaki i otaczającą nas przyrodę pod okiem przewodników z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 22 Lipca, by obserwować ptaki, dla których takie bogate w różnorodną zieleń ogrody są dobrym siedliskiem. Dominowały szpaki, ale widzieliśmy lub słyszeliśmy również mysikróliki, sroki, kosy, sikory bogatki oraz modraszki, sójki i wróble mazurki. Kolejnym etapem wycieczki był sąsiedni zbiornik retencyjny nr 1. Tutaj dzięki lunetom i lornetkom mogliśmy obserwować kaczki krzyżówki oraz cyraneczki, mewy śmieszki, widzieliśmy czaplę siwą w locie oraz usłyszeliśmy głos zimorodka. Nad naszymi głowami krążyły myszołowy oraz krogulec.

Podczas wycieczki zwracaliśmy uwagę również na rośliny. Dominika Dolata i Martyna Psikus z PwG OTOP okazały się świetnymi przewodnikami w rozpoznawaniu i nazywaniu spotykanych podczas spaceru roślin. Były to m.in. jeszcze kwitnące: bniec biały o białych kwiatach (stąd jego nazwa gatunkowa), cykoria podróżnik o niebieskich kwiatach, oraz o żółtych kwiatach: dobrze znany mniszek lekarski, mlecz zwyczajny, glistnik jaskółcze ziele, nawłoć i topinambur.

Do ciekawostek zaliczyć możemy także widziane dzięki słonecznej pogodzie owady: trzmiel, motyle rusałki pawik i admirał oraz ważki szablaki. Jednemu z uczniów naszej szkoły, Pawłowi Szuckiemu z klasy VI, udało się wypatrzeć na leśnej drodze owady spokrewnione z szarańczą – siwoszki błękitne. Są one szare, przypominają barwę suchej ziemi, ale gdy skaczą, to w locie pokazują błękitne plamy spodnich skrzydeł.

Wycieczkę uważamy za bardzo udaną – dopisała pogoda, humory, różnorodność roślin, ptaków oraz owadów, które dostarczyły nam wiele ciekawych doznań przyrodniczych.

Reprezentantów naszej szkoły nie zabrakło także w drugim dniu regionalnych Europejskich Dni Ptaków, czyli 2 października w wycieczce przyrodniczej po parku pałacowym w Antoninie i rezerwacie przyrody „Wydymacz”, które zorganizowały Południowowielkopolska Grupa OTOP i Nadleśnictwo Antonin. Obejrzeliśmy nie tylko ciekawe ptaki (czaple białe i siwe oraz 6 gatunków kaczek), ale także różne siedliska leśne i drzewa (m.in. graby i  jawory)  rezerwatu przyrody „Wydymacz” oraz pomnikowe dęby szypułkowe i sosny w rezerwacie i parku pałacowym w Antoninie. Wśród uczestników była Wiktora Świątek z klasy IIIa z mamą oraz nauczycielka Beata Olszak. Więcej informacji na www.pwg.otop.org.pl.