Europejskie Dni Ptaków

Data: 5 października, 2015

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy  Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku jest to żuraw.

Udziału w tego typu imprezie nie odmówili sobie chętni poznawania przyrody uczniowie klasy 1a wraz ze swoimi mamami oraz wychowawczynią Beatą Olszak. Spotkaliśmy się w słoneczne sobotnie przedpołudnie u zbiegu ulic Strumykowej i Osadniczej, by wraz z uczniami innych szkół obserwować ptaki i otaczającą nas przyrodę pod okiem przewodników z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PwG OTOP). Wśród uczestników wycieczki byli także inni uczniowie naszej szkoły – Julia, Dawid i Mateusz Cieszyńscy z klas czwartych wraz z mamą – Emilia Cieszyńską.

Spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku ogrodów działkowych, by obserwować ptaki, dla których ogrody są dobrym siedliskiem. Widzieliśmy m.in. szpaki, sroki, sikory bogatki, sójki. Obecność tych ostatnich przypomniała nam wiersz Jana Brzechwy o sójce, która „wybiera się za morze, ale wybrać się nie może”. Kolejnym etapem wycieczki był sąsiednie zbiorniki retencyjne. Tutaj mogliśmy obserwować kaczki krzyżówki oraz cyraneczki, mewy śmieszki, a także ptaki siewkowe, żerujące w mule zbiornika: brodźca samotnika i bekasy kszyki.

Podczas wycieczki zwracaliśmy uwagę również na rośliny. Studentka biologii UAM w Poznaniu i członkini PwG OTOP Martyna Psikus okazała się bardzo dobrym przewodnikiem w ich poznawaniu.

Do ciekawostek zaliczyć możemy także widziane dzięki słonecznej pogodzie motyle i ważki. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną – dopisała pogoda, humory, różnorodność roślin, ptaków oraz owadów, które dostarczyły nam wiele ciekawych doznań przyrodniczych.