Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Data: 22 października, 2016

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest 16 października. Z tej okazji 17 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Dzieci zostały przeszkolone przez ratowników z Harcerskiego Klubu Ratowniczego, którzy przypomnieli również zasady zachowania bezpieczeństwa i sposobu wzywania pomocy. Następnie, przez ponad pół godziny trwała resuscytacja na fantomach.  Nad poprawnością bicia rekordu czuwali stewardzi i niezależni świadkowie, w tym ratownik medyczny. To już po raz czwarty nasza szkoła uczestniczyła w takiej akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Warto przy tej okazji przypomnieć schemat udzielania pomocy osobie poszkodowanej:

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego.
  2. Sprawdź przytomność poszkodowanego.
  3. Wezwij pomoc.
  4. Sprawdź czy poszkodowany oddycha.

Jeżeli nie oddycha:

  1. Przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej w cyklu:

– 30 ucisków klatki piersiowej

– 2 wdechy ratunkowe.