Eksperymenty w klasie 1 c

Data: 28 maja, 2022

W ubiegłym miesiącu, klasa 1c gościła w swojej sali panią Martę i pana Gracjana, rodziców naszej Nadii. Uczniowie klasy 1c, z pomocą naszych  wspaniałych  wykładowców  przeprowadzali eksperymenty. Dzieci za pomocą dmuchnięcia w puszkę, schowaną w kubku mogły poznać  prawo Bernoulliego. Im mocniej dmuchały do kubka,  tym powietrze miało większą prędkość. Powstawały zmiany ciśnienia i większa siła nośna, która wyrzucała puszkę do góry. Uczniowie  wykonywali samodzielnie ciecz nienewtonowską. Substancja ta zmieniała swój stan skupienia w zależności  od działającej na nią energii. W spoczynku zachowywała  się jak zwykły płyn, jednak gdy uczniowie dostarczali  jej  siły (np. przez nacisk czy ugniatanie) zmieniała się w ciało stałe. Byliśmy  naprawdę pod  ogromnym  wrażeniem. Następnie dzieci zajęły się tzw. magicznym kolorowaniem. Każdy miał okazję tworzyć  własne kolory barwników. Uczniowie rozsypali substancje na swoich talerzykach. Za pomocą pipety mogły kolorować na swoich talerzach, co tylko chciały. A pod koniec tych warsztatów, dzieci  tworzyły własne slime, tzw. potocznie „glutki”. Ta substancja plastyczna najczęściej  jest kolorowa, mieni  się różnymi  odcieniami  brokatu, ciągnie między palcami. Każde dziecko mogło wybrać kolor swojego slime i sprawdzić jego właściwości. Bardzo dziękujemy za pouczające zajęcia.