Dzień Ziemi na “Piątkę”

Data: 26 kwietnia, 2016

Szkoła Podstawowa nr 5 od wielu lat włącza się w różnorodne akcje z zakresu ekologii. Nie mogło zatem zabraknąć „Piątki” podczas tegorocznego Dnia Ziemi.

Dzień Ziemi obchodzony na całym świecie 22 kwietnia dla ekologów z SP 5 od kilku lat jest dniem szczególnym. To zarówno moment refleksji ekologicznej, która ma nas uchronić przed popełnianiem błędów i mobilizować do dalszych działań na rzecz ratowania Ziemi. To również okazja, by własną pracą dołożyć swoją cegiełkę do uczynienia świata piękniejszym. Młodzi ekolodzy mają świadomość, że obecnie ochrona przyrody to nie kaprys, ale konieczność dla przetrwania ludzkości, dbałość o przyrodę jest więc dla nich czymś oczywistym. Okazją by wykazać się w działaniu była akcja „Wielkie sprzątanie Nadleśnictwa Antonin”. Akcja zainicjowana przez antonińskich leśników, miała być i była wspólną lekcją poszanowania środowiska przyrodniczego. 25 młodych ostrowian wraz z opiekunami zbierali odpady pozostawione przez ludzi w lesie na terenie leśnictwa Komorów. Od samego rana przez 5 godzin uczniowie „uzbrojeni” w worki i rękawiczki mieli okazję pomóc przyrodzie, w tym z czym sama poradzić sobie nie może. Praktyczna lekcja ekologii była cennym doświadczeniem oraz powodem do satysfakcji, że można własnymi rękoma przyczynić się do zmniejszeniu negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Warto przy tej okazji zaapelować do wszystkich, że cel ten można by osiągnąć jeszcze prościej, poprzez zaprzestanie zaśmiecania lasów. Nagrodą za wykonaną pracę były ciekawe zajęcia edukacyjne w izbie przyrodniczo-leśnej „Ogrodówka” oraz w rezerwacie „Wydymacz”, a przede wszystkim wspólne biesiadowanie przy ognisku .

Warto również odnotować, że ekolodzy z Piątki nie pozostali obojętni na hasło tegorocznych obchodów światowego Dnia Ziemi „Palący Temat – niska emisja” i wzięli czynny udział w konkursie „Razem dla środowiska – Czysty Ostrów”.

Dobrym duchem i motorem napędowym wszystkich działań proekologicznych w ostrowskiej Piątce jest szkolny koordynator edukacji ekologicznej – Maria Baranowska.