Dzień Kolorowej Skarpetki!

Data: 22 marca, 2016

Dzień Kolorowej Skarpetki to inaczej Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
Również w naszej szkole  w piątek 18 marca odbyły się obchody tegoż dnia. Uczniowie z całej szkoły przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, solidaryzując się z osobami mającymi Zespół Downa. Przez cały dzień po klasach chodziła komisja złożona z naszych uczniów mających tą wadę genetyczną oraz ich mam, oceniając zaangażowanie klas, jak i rozmawiając z dziećmi o Zespole Downa. W wyniku tych spotkań mamy postanowiły wyróżnić na poziomie klas I –III klasę 2a, która nie tylko ubrała skarpetki nie do pary ale i rozwiesiła w całej klasie oraz na poziomie IV-VI klasę 4 b integracyjną, gdzie uczniowie postarali się o jak najbarwniejsze skarpetki nie do pary. Należy nadmienić, że nie było klasy, która nie byłaby przygotowana. Cieszy coraz większa empatia i zrozumienie. Zespół d/s Integracji dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie, jak i nauczycielom czynnie włączającym się w akcję.