Dzień dawcy szpiku.

Data: 28 listopada, 2018

Informacja prasowa

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE
Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku
dla Jacka i Innych ruszyły pełną parą.

8 oraz 15 grudnia w Ostrowie Wielkopolskim oraz 8 grudnia w Kaliszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Jacka i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Jacka liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć bazę potencjalnych Dawców lokalna grupa inicjatywna organizuje akcję rejestracji dla Jacka i Innych pacjentów.

 

Mam na imię Jacek i mam 53 lata. Całe moje życie związane jest z Ostrowem Wielkopolskim. Tutaj skończyłem szkołę i pracowałem, tutaj są moi przyjaciele i rodzina. Jestem emerytowanym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej. Przejście na emeryturę dało mi dużo wolnego czasu, który spędzam z moją żoną Izą – jesteśmy razem już 26 lat.

W drugiej połowie czerwca, z powodu złego samopoczucia, trafiłem do szpitala. Już na początku lipca zapadła diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem w trakcie przyjmowania drugiej chemioterapii, ale konieczny będzie przeszczep szpiku. – opowiada swoją historię Jacek.

 

Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Jacka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 565 996 potencjalnych Dawców, i ponad 30 milionów w bazach na całym świecie, nadal poszukiwany jest Dawca.

Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Żona oraz koledzy ze Straży Pożarnej rozpoczęli przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Jacek i Inni potrzebują Twojej pomocy!” – wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca.

Moje dotychczasowe, poukładane życie nagle legło w gruzach. Bardzo często jeździliśmy z Żoną na koncerty po całej Polsce, moją pasją jest muzyka. Uwielbiamy także turystykę górską i zwiedzanie zabytków. Chcemy do tego wrócić.

Powrót do zdrowia i normalnego życia umożliwi mi przeszczep szpiku od Dawcy niespokrewnionego, który ciągle jest poszukiwany. Może to Ty będziesz mógł mi pomóc? – mówi Jacek.

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut. Lokalne działania grupy inicjatywnej mocno wspiera Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zgodnie z apelem Jacka prosimy wszystkich, którzy mogą się zarejestrować o poświęcenie chwili 8 lub 15 grudnia i dołączenie do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

Apeluję do wszystkich, proszę pomóż mi i Innym chorym wrócić do swoich pasji, do swojego normalnego życia. Oddanie komórek macierzystych, czy szpiku – nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie! Przyjdź, zarejestruj się!


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się
:

 

Sobota, 8 grudnia 2018 r.

09:00 – 21:00, GALERIA OSTROVIA, ul. Kaliska 120, Ostrów Wielkopolski

09:00 – 21:00, GALERIA AMBER, ul. Górnośląska 82, Ostrów Wielkopolski

Sobota, 15 grudnia 2018 r.

12:00 – 18:00, Ratusz w Ostrowie Wielkopolski, Rynek 1, Ostrów Wielkopolski

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

 

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

 

  1. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 419 000 (październik  2018) potencjalnych dawców szpiku, a już  5 928 (październik 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.