Dzień Bociana Białego

Data: 4 czerwca, 2018

W poniedziałek i wtorek 28 i 29 maja, uczniowie klas Ia, IIb, IIIa i IIIb obchodzili Dzień Bociana Białego. To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada w wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze. Naszym gościem był Paweł T. Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego, prowadzący od 1994 r. projekt badań i ochrony bocianów białych w powiecie ostrowskim oraz pomysłodawca i organizator projektu „Blisko bocianów”, opartego o przekaz online z najbardziej znanego gniazda bocianów w Polsce, położonego w Przygodzicach koło Ostrowa, dostępny na stronie www.bociany.przygodzice.pl

Pan Paweł zaprezentował dzieciom zdjęcia bocianów w locie, na żerowisku, na przygodzickim gnieździe z kamerą oraz obrazy z tej kamery. Odpowiadał o wędrówkach tych ptaków, ich zwyczajach, pokarmie (ryby i żaby) oraz o tym, jak wyglądają bocianie dzieci. W trakcie lekcji oglądaliśmy na żywo pisklęta na gnieździe w Przygodzicach, co wywołało wśród uczniów wiele emocji. Dowiedzieliśmy się, jakie zagrożenia czekają na młode, m.in. przyniesione przez rodziców do gniazda sznurki, które mogą owinąć się wokół nogi, uniemożliwiając bocianowi opuszczenie gniazda, a tym samym śmierć.

Analizując bocianie wędrówki z Polski na zimowiska w Afryce, dzieci posługiwały się globusami. Miały okazję dowiedzieć się, jakie kolejno kraje odwiedzają. Uczniowie jako młode bociany musieli sami znaleźć na globusach drogę, korzystając ze wskazówek „Starego Bociana”, czyli pana Pawła. Było przy tym dużo śmiechu, bo trzeba było uważać, by lecąc wzdłuż Nilu nie wpaść w paszczę krokodyla, a niektóre „bocianki” przez pomyłki w nawigacji poleciały aż do Azji. Bardzo ciekawa była również możliwość dotknięcia największych bocianich piór, czyli lotek (co ciekawe, u bociana białego są one koloru czarnego) oraz obejrzenia z bliska obrączek, które zakłada się bocianom na nogi, aby je identyfikować, poznawać wędrówki i różne aspekty zachowań.

Uczniowie klasy IIIa już trzeci sezon obserwują bocianie gniazdo w Przygodzicach na stronie www.bociany.przygodzice.pl. Każdy uczeń klasy posiada własny dzienniczek obserwacji, w którym dokonuje zapisków dotyczących pobytu ptaków na gnieździe oraz ich perypetii. W ubiegłym roku szkolnym do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również uczniów klasy Ib (obecnej IIb) integracyjnej wraz z nauczycielkami – Ireną Treską i Danutą Adamik. W tym roku do grona przyjaciół bocianów dołączyły jeszcze klasy Ia i IIIb.