Dzień Bociana Białego w klasie Ib i IIa

Data: 3 czerwca, 2017

W środę, 31 maja 2017 roku, obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Bociana Białego. To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada w wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze.

Przygoda uczniów klasy IIa z bocianami zaczęła się już w końcu marca ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęliśmy internetowe obserwacje bocianiego gniazda w Przygodzicach na stronie www.bociany.ec.pl w ramach projektu „Blisko bocianów”. Wówczas każdy uczeń utworzył własny dzienniczek obserwacji, w którym dokonywał zapisków dotyczących pobytu ptaków na gnieździe oraz ich perypetii, co zresztą  kontynuujemy do dzisiaj. Już w poprzednim roku szkolnym obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Ponieważ taka forma pracy bardzo nam się spodobała, postanowiliśmy w tym roku ją powtórzyć. Dodatkowo do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również uczniów klasy Ib integracyjnej wraz z nauczycielkami – Ireną Treską i Danutą Adamik.

Wszyscy uczniowie przyszli tego dnia ubrani w „bocianie” kolory (biały, czarny i czerwony), było nawet kilka długich, czerwonych dziobów oraz skrzydła. Opowiadaliśmy sobie, jak duży jest bocian, co należy do jego przysmaków, jak wyglądają bocianie dzieci. Przy okazji podglądaliśmy pisklęta (jest ich aż pięć!) na gnieździe w Przygodzicach, co wywołało wśród uczniów klasy Ib wiele emocji. Rozwiązując quiz na stronie www.otop.junior.org.pl, dzieci dowiedziały się o wędrówkach tych ptaków (korzystając z mapy, na której zaznaczone zostały trasy ich przelotów do Afryki), ich zwyczajach, ulubionych smakołykach. Wykonaliśmy również sylwety bocianów korzystając z plastikowych łyżeczek oraz białego papieru.

Na koniec spotkania, w ramach podziękowania oraz docenienia wiedzy uczniów klasy IIa na temat ptaków, pani Danusia wręczyła nam świetnie książki, które na pewno wykorzystamy podczas licznych obserwacji i wycieczek: „Kieszonkowy atlas ptaków”, „Mój pierwszy przewodnik. Jaki to ptak?” oraz „Niezwykłe malowanki”. Bardzo dziękujemy!

Cały dzień pełen był wrażeń oraz ciekawych, przyrodniczych doznań.